Какво прави бебето, докато е в маминия корем
Бебе в утробата. Снимка: Shutterstock
Смуче си палеца, спи, хълца, играе си с пъпната връв – в маминия корем бебето си намира маса интересни занимания, така че бъдете сигурни – през тези първи 40 седмици то расте в самота, но съвсем не му е скучно!
Плодът започва да извършва движения с ръчички и крачета още в 9-ата седмица от бременността – първоначално слаби и неуверени, но с укрепването на мускулите то започва да се движи по-стабилно и координирано, започва да се върти и преобръща.
Но понеже е още съвсем мъничко, до 18-ата – 20-ата седмица бъдещата майка не усеща неговите акробатични номера.
Жените описват първите помръдвания различно – сравняват ги с пляскането на малка рибка, с „жабче в корема“ и съвсем в началото дори не разбират какво става – дали бебето известява за себе си, или имат газове. Майките, които са бременни не за първи път, обикновено започват да усещат движенията по-рано.
С времето мускулите на плода укрепват, той расте и става все по-силен и скоро може не само да се почувства, но и да се види.
У бъдещото дете се движат не само крайниците, но и диафрагмата и когато това се случи, бебето хълца.
Обикновено бъдещата майка започва да чувства хълцането му в началото на третия триместър, но по време на процедура с ултразвук движенията на диафрагмата могат да се забележат още през първия триместър.
Ретината – слоят на вътрешната обвивка в очната ябълка, съдържащ светлочувствителни клетки, започва да се формира в 8-ата седмица, а съм 15-ата – 16-ата очите вече реагират на светлина, и бебето може да върти очните си ябълки в различни страни, но те са все още затворени.
През 26-ата седмица от бременноста формирането на очите практически приключва. Плодът може да ги отваря и затваря, да мига. „Общуването“ с него с помощта на светлина е възможно примерно около 22-ата седмица от бременността – ако светнете към корема с ярък фенер, в отговор може да получите серия ритници и тласъци.
Около 10-ата – 11-ата седмица плодът започва да извършва дихателни движения – първоначално слаби, нерегулярни и с времето - все по-ритмични.
Може би ви се струва, че бебето няма нужда да вдиша и издиша, докато се намира в маминия корем – неговият организъм получава кислород и хранителни вещества от пъпната връв, чрез съдовете ѝ се отстраняват метаболитните продукти и въглеродният двуокис. В утробата наистина няма въздух, плодът "диша" около амниотичната течност.
Само че вътреутробното „подводно“ дишане играе важна роля: това е своеобразна тренировка, необходима за нормалното съзряване на дробовете. Когато детето се появи на света, неговата дихателна система е напълно готова да изпълнява функциите си и то вече „знае“ как да направи първото вдишване.
Смукането на палеца е разпространен навик сред бебетата и възниква още преди раждането, около 11-ата седмица от бременността. Това може да се види с ултразвук и така детето тренира много важен рефлекс – смукателния.
Има данни, които указват, че бебето ще стане десничар или леворък в зависимост от това на коя ръка е палеца, който смуче в майчината утроба.
Плодът е обкръжен от амниотична течност – околоплодните води и към 12-ата седмица от бременността започва да я гълта – това помага за развитието на неговата стомашно-чревна система. Когато вкусовите рецептори на бебето се развият достатъчно, то може даже да „пробва“ храната, която яде мама – някои вещества проникват в околоплодните води.
Още преди да се роди, детето си има играчка, с която се налага да се раздели след раждането – пъпната връв, която свързва организма на майката и детето.
То периодично я пипа и хваща, което се вижда на ултразвук, и това, разбира се, са по-скоро непроизволни действия и отработване на рефлекса за хващане, отколкото игра.
През втория триместър у плода се установява собствен режим на сън и бодърстване. По активността на бебето в корема може да се разбере кога спи и кога е будно и си играе.
Този негов режим най-често не съвпада с маминия – бебето е активно през нощта, а през деня, когато мама ходи и го люлее, то спи. Нищо не може да се направи, за да се промени това и някои деца дори след раждането продължават да „бъркат“ деня с нощта.
Първите клетки, от които се формира органът на слуха, се появяват в тялото на ембриона още през 6-ата седмица от бременността. После преминават около 10 седмици и у бъдещото дете вече е формирано вътрешното, средното и външното ухо. То възприема външните звуци, преобразува ги в електрически импулси и ги изпраща към главния мозък.
Първите звуци, с които се сблъсква бебето, не се долавят от майката – това са ударите на нейното собствено сърце и къркоренето на червата ѝ.
Около 24-ата седмица от бременността плодът вече чува много добре, то обръща главичка в отговор на външните шумове и говорът на околните хора.
Източник: deti.mail.ru
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари