Насърчавайте всяко любопитство и опит да се движи: физическата активност укрепва мускулите
Новородено разглежда дрънкалки. Снимка: Getty
Закачете ярки, шарени играчки на 30 сантиметра от лицето на бебето, което лежи в креватчето си. Най-добре е цветовете да са контрастни - червено, синьо, зелено. Това са първите цветове, които то заточва да различава.
Музикалната пееща играчка ще привлича вниманието му за кратко.
Всички тези трикове стимулират развитието на зрението, което все още не е съвършено.
Бебето се ражда с лека степен на далекогледство (+3-4 диоптъра) и не вижда ясно предметите. Оптималното разстояние, от което може да му покажете играчките, е от 30 до 70 см.
До края на 2-ия месец то плавно проследява с очи обекти, движещи се хоризонтално, малко по-късно - вертикално, а след това в кръг.
За кратко време може да се концентрира, слуша гласа на майка си или мелодия. Засега обаче вниманието му може да се задържи за около за половин минута.
Една от първите полезни играчки за бебето е музикалната. Закачете я на нивото на гърдите му (а не точно над главата) и я включете за 10 минути. Така няма да рискувате то да се умори.
Когато е по корем, то повдига глава и се опитва да я задържи в това положение. Насърчавайте тези опити: всяка физическа активност помага за укрепване на мускулите.
При всички деца развитието на мускулната система върви отгоре надолу по следния план: първо по-силни стават мускулите на шията (това позволява да задържи, а после да завърти главата си), след това на гърба, ръцете и накрая на краката.
Бебе се радва на музикалните дрънкалки. Снимка: Getty
Първият цвят, който бебето възприема, е червен, малко по-късно - син и зелен, след това жълт.
Затова изберете шарени играчки, не едноцветни. Подходящи са тези с контрастиращите цветове, които могат да тренират зрението (например червено и зелено, жълто и синьо)
Бебето различава първо тези комбинации.
За правилното развитие на очите то трябва да гледа както близки, така и далечни предмети.
По-късно, около втория месец, бебето следи с поглед големи движещи се обекти и с удоволствие гледа лицето на майката. То разпознава любимите си хора от разстояние 2-3 метра и се радва, когато ги види.
Когато му говорят, то се оживява, усмихва се, енергично маха с ръчички и крачета и издава звуци. Освен гласните може да чуете и срички „га“, „ма“, „та“.
Слухът на тази възраст също е добре развит: то може да чуе дори тих звук от около 3 метра и да обърне глава в посоката, от която идва.
Легнало по корем, то държи главата си стабилно: то може да остане в това положение цяла минута или дори повече.
На този етап бебето разбира малко, но възприема много.
Общуването е много важно за неговото развитие.
Затова, когато сте на разходка, го извадете от количката. Нека разглежда, да докосва, да слуша разговорите и околните звуци.
Говорете с него, разказвайте, обяснявайте какво се случва и какво вижда.
Ден след ден бебето е все по-заинтересувано от света около себе си: ако го поставите по корем, то ще се опита да се повдигне по-високо, за да разглежда. В тази поза то обича да наблюдава движенията на майка си или мигащите картинки на телевизионния екран.
На този ранен етап е по-разумно да му спестите всеки контакт с екраните – телевизор, таблет, телефон. Те претоварват излишно зрението и нервната система. Ако имате работа на лаптопа, не оставяйте бебето в скута си. По-добре отидете в другата стая.
Дори то да спи, фоновият шум създава скрита въбуда на нервната система.
По материали на Parents, Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари