Изследователи с интересни изводи относно раждането в по-крехка възраст
Снимка: Guliver / iStock
Интересно ново проучване доказва връзка между възрастта, в която жената ражда за първи път, и здравето ѝ след 40. Учените установили, че жените, които са родили първото си дете през 20-те си години, нямат по-добро здраве от тези, които са родили като тийнейджърки, и по-специално между 15 и 19 години.
Досега се смяташе, че ранната бременност е вредна за младата жена не само от психологическа гледна точка, но и от здравословна. Изследването установява, че няма никаква разлика в здравето на жените в средна възраст (40 години), ако са родили в юношеските си години, в сравнение с тези, които са се сдобили с първа рожба между 20 и 24 години.
Жените, родили за първи път между 25 и 35 обаче, показват по-добри здравословни резултати на 40 в сравнение с другите две по-млади групи.
Друго схващане, което проучването преобръща, е, че жените, които са родили извън брак, ще са по-здрави, ако се омъжат. Оказва се тъкмо обратното. Жените, които първо са родили, и след това са встъпили в брак, имат по-лоши здравословни показатели на средна възраст, отколкото такива, които остават самотни майки.
Наблюденията на учените били особено категорични сред една от групите изследвани – млади чернокожи жени. Но пък жените, встъпили в брак, преди да забременеят, и след това родили първото си дете, свидетелстват за по-добро здраве на 40-годишна възраст.
Елисавета Цалова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари