IV-и месец от бременността - когато жената придобива израз на мадона

Периодът е белязан от спокойствие и творчески подем

11 август 2017 г.
IV-и месец от бременността - когато жената придобива израз на мадона

Снимка: commons.wikimedia.org

Поздравления! Навлизате в началото на втория триместър от бременността – спокоен период, в който ще научите много нови неща и за своя организъм, и за развитието на бебето.

В четвъртия месец от своя живот в утробата, бебето бързо увеличава теглото си. Но най-важното е, че се формират органите и това, което превръща плода в Homo Sapiens, е развитието на мозъчната кора.

В 15-ата седмица започват да работят и бъбреците. Надбъбречните жлези се учат да произвеждат хормони, поддържайки общия хормонален фон. Малко по-късно на главата се появява мъх, очите постепенно се отварят. Активно се развива и имунната система и в края на 4-ия месец организмът на детенцето вече може да синтезира вещества, които помагат за справяне с инфекциите – интерферон и имуноглобулин.

Бебето интензивно движи ръчички и крачета, като постепенно хаотичните движения стават насочена реакция на вътрешни или външни дразнители. Някои жени за пръв път усещат тези движения на малкото.

Психология и здраве

От психологическа гледна точка 4-ят месец е един от най-леките за жените. Токсикозата е отминала, организмът се е приспособил към новото състояние и при нормално протичане на бременността, жената усеща прилив на бодрост и увереност.

В повечето случаи коремчето е още малко и незабележимо и не представлява някакво неудобство. Разбира се, има известно безпокойство за бебето, но нивото на тревожност в сравнение с първите месеци се е понижило значително.

Все по-често жената изпитва умиротвореност и добива онзи замечтан поглед на мадона. Именно сега разбира, че бременността може да доставя удоволствие.

Съвет: радвайте се на вашето „особено“ положение, доставяйте си радост с общуването с близките си и приятелите, говорете на бебето и се постараете да запомните тези прекрасни усещания. 

В четвъртия месец има още един бонус - изблик на творческа активност.

Дори жени, които никога преди не се увличали от ръкоделие и кулинария например, сега с удивление откриват в себе си желание да бродират шапчици и да плетат терлици, да шият малки забавни играчки, да готвят оригинални ястия. Някои започват да пишат, да рисуват и отделят време за различни интересни занимания.

Студентките приключват с изпитите лесно и успешно, някои решават да продължат с изучаването на чужди езици или се записват нови курсове. Този подем наистина трае кратко – около 2-3 седмици, но ако успеете да осъществите замисленото, то едва ли ще поискате да се спрете.


Анализи и изследвания

Единственият сериозен проблем в този лежерен и приятен период, в който бъдещата майка вече се е адаптирала към новото си положение, може да бъде наличието на истмикоцервикална недостатъчност /ИЦН/ – дефект на мускулите на матката; цервикална недостатъчност в областта на вътрешния отвор, което може да доведе до опасност от спонтанен аборт.

Ако в анамнезата има порок на развитието на матката, спонтанни аборти, предишни аборти, преждевременно раждане, разкъсване на шийката на матката, то има вероятност в маточната шийка да са настъпили изменения, вследствие на които слезестата преграда в цервикалния канал, която предпазва от инфекции, да не може да се задържа на нужното място.

Поради растящото вътрематочно налягане, плодният мехур започва да натиска шийката, тя започва да се отваря и така става възможно нахлуване на всякаква микрофлора. Обвивките на плодния мехур се инфектират, разкриват се и така предизвикват септичен аборт.

Обаче ИЦН се поддава лесно на диагностика, а също и на лечение – както оперативно, така и консервативно. Затова трябва редовно и навреме да се посещава гинеколога, който ще установи патологията и ще приложи подходящ метод за корекция на ситуацията.

През 16-ата - 20-ата седмица всяка бъдеща майка трябва да направи т. нар. ”троен тест“ за нивата на алфафетопротеина: туморен маркер, ХГЧ – хорионичен генадотропин и Естриола. Този тест е необходим, за да се изключи хромозомна патология на плода.

Ако резултатите от изследванията не са удовлетворителни, лекарят обезателно ще предложи да се проведе изследване на околоплодните води (амниоцентеза).

За да се извърши анализа, през микроскопичен отвор в корема се взема проба от околоплодната течност, в която се съдържат продукти от жизнената дейност на плода. Така се определя полът на детето, нивото на билирубина, хормоните и белтъците. Амниоцентезата позволява на лекаря да определи състоянието и развитието на плода.

От тези данни с вероятност 60 – 70 % може да се направи заключение за наличието или отсъствието на проблеми.


Красота

Четвъртият месец понякога на шега е наричан месец на комплиментите. Вече няма сутрешно гадене. Постоянното безпокойство, че може де се случи спонтанен аборт, се сменя с увереност, че малкото същество няма да поиска да напусне уютната майчина утроба, преди да е настъпил моментът за това. Жената сякаш разцъфва, кожата става нежна, в погледа ѝ се появява нега и загадачност, походката става плавна.

Именно в този период мъжете са най-привличани от лицата и фигурата на жената, която все още крие своята тайна. Но след 14-тата седмица и в края на месеца коремът вече става забележим. Сега вече в гардероба трябва да се появят тоалети, които обгръщат по-свободно тялото.

Поради растящата матка, увеличението на млечните жлези, натрупването на подкожни мазнини, необходими за лактацията, кожата на корема, бедрата, гърдите и на други места започва да се разтяга. Това означава, че трябва да се използуват специални козметични продукти, разбира се, след консултация с лекаря, който ще препоръча подходящите кремове за всеки конкретен случай. Той ще даде указания и как точно следва да се нанася кремът, за да даде резултат.

Още нещо много важно: кремовете, геловете, лосионите трябва да са лицензирани, с атестация от медицински експерти и да не предизвикват алергични реакции.

Друго средство за избягване на разтягането на кожата е закаляването. Тази много простичка процедура подготвя млечните жлези за предстоящото кърмене.

Желателно е всеки ден да се приема контрастен душ – редуване на топла и хладна, но не студена вода; да се обтриват зърната на гърдите с кубче лед, приготвено от замразена отвара от салвия или от лайка, а също така и известно време да се прекарва без дрехи, така че гърдите да получават и „въздушна баня“.


Коментар на акушер-гинеколога Наталия Викторовна Лобес от руската болница „Лапино“ за скрининга през II триместър:

Между 16-ата и 20-ата седмица се прави изследване на венозната кръв за определяне на патологията на плода. Този тест позволява да се открият до 90% от случаите на порок в развитието на невралната тръба и до 70% вероятност от развитие на синдромите на Даун и Едуардс.

Върху резултатите от теста оказват влияние различни фактори: бременност в резултат на оплождане ин витро, многоплодна бременност, наличие на някои заболявания, дори и първоначално неточно определяне на времето на забременяване.

Скринингът не е диагноза, а показател за индивидуалният риск на една или друга патология. За висок риск се смятат стойности 1:380-1:250. Жени с такива резултати получават направление за по-обстойно изследване, в това число и за амниоцентеза -цитогенетичен тест на плода .

Този инвазивен метод за диагностика се счита за достатъчно безопасен, но в 1–2 % от случаите може да доведе до усложнения, включително до аборт.

Ако не е извършена пренатална диагностика, вероятността от раждане на дете със синдром на Даун при възраст на майката 20-23 години е 1:1562, при 35-39 годишните е 1:214, а над 45 – 1:19. Затова някои двойки решават да рискуват и се съгласяват да се направи амниоцентеза, а други се отказват и се обричат на неизвестност до раждането на детето.

За щастие, най-разпространените хромозомни отклонения на плода - синдромите на Даун, Патау и Едуардс, вече може да се определят още след 6-ата седмица на бременността.

Достатъчно е бъдещите майки да дадат кръв от вените и след няколко дни научават резултата. Рискът от грешка за положителен резултат е съвсем малък - 0,1%, докато при предишните методики е достигал 30%.

За ефективността на неинвазивните методи може да се съди от следните данни за точност на определяне верността на изследването:

при синдром на Патау - в 91,7% от случаите;

при синдром на Даун - в 98,6% от случаите;

при синдром на Едуардс - в 100% от случаите;

Преимуществото на този тест е в това, че не е нужно да се прави амниоцентеза, а се елиминира 1–2 % -ният риск от загуба на желаното дете. Хубавото е и че може да се направи, без да се чака до 16-ата седмица. В случай, че се установи патология, потенциалните родители имат възможност да избор: да се грижат за дете със сериозна потология, или да се извърши мидицински аборт до 12-ата седмица, след което да се премине на щателно генетично изследване и след няколко седмици да се направи нов опит за забременяване, който вероятно ще се окаже успешен!

Хромозомни болести, свързани с промяна в броя на автозомите:

Синдром на Патау – тризомия по 13-ата хромозома (47, +13). В една част случаите се дължат на генетични причини-генопатии. Голяма част от генетичните уродства се обясняват с вродени хромозомни аномалии, които са свързани предимно с броя и строежа на хромозомите.

Синдром на Даун – това е една от честите хромозомни болести и се свързва с тризомия на 21-ия чифт хромозоми.

Децата с това заболяване се отличават със забавено умствено и физическо развитие. Болните имат характерен външен вид - монголоидно лице с косо разположени очни цепки, хлътнал нос, малки ушни миди и мускулна хипотония. У тях могат да се наблюдават пороци в развитието на сърцето, храносмилателния тракт, урогениталната система, както и недоразвити челни дялове на главния мозък, свързани с постнатално изоставяне в развитието, микроцефалия, цепки на устните и небцето – заешка или вълча уста, диспастични уши, полидактилия и т.н.

Синдром на Едуардс – тризомия по 18-хромозома (47, +18). Най-често срещаната аберация при мъртвородени деца, свързва се с пренатално недоразвитие и само 10% от новородените с тази болест достигат до 1-годишна възраст.

Източник: letidor.ru

Снимка: Детайл от картина на Сандро Ботичели

Превод: Еми Зарева

Да поговорим

ІІ-и месец от бременността – бебето започва своя път

Заедно

III-и месец от бременността - бебето вече не е ембрион

Здраве

I-и месец от бременността – най-важният за детето

Още от Здраве

Илюстрация: Shutterstock

7 разпространени мита за аутизма

Майка с трите си деца. Снимка: Shutterstock

 

От първо лице: как раждах на 20, 30 и на 40 години

Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock

 

9 храни, които децата трябва да избягват при запек

Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock

 

Ако партньорите спят отделно, се радват на добро здраве, смятат учените

Понякога бебето отказва млякото, но има причини.
Снимка: Shutterstock

 

12 потенциални проблема, свързани с адаптираното мляко

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

За детето е важно още от ранна възраст да заобича четенето. 
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което плаче и е уплашено. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което плаче и е уплашено. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да предпазите детето от вашите собствени страхове

5 стратегии, които ще ви подкрепят и ще помогнат на хлапето

Илюстрация: Shutterstock

Здраве

7 разпространени мита за аутизма

Всички аутисти са гении и други твърдения, опровергани от специалисти

Меган Маркъл и принц Хари. Снимка: Instagram

Заедно

Меган Маркъл разказа за семейните традиции за Коледа

Преди празника хрцогинята на Съсекс даде дълго интервю

Майка с трите си деца. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

От първо лице: как раждах на 20, 30 и на 40 години

Майка на 3 деца разкзва каква е разликата на всяка бременност

Хълцук и дракона Беззъб. Снимка: Forum Film Bulgaria   

Свободно време

На крилата на Беззъб

Политаме към облаците с игралната версия на „Как да си дресираш дракон“

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

Родител се кара на детето си. Снимка: Shuttersock

Мнение на специалиста

Топ 10 на най-токсичните методи на възпитание

Проверете колко често ги прилагате

Семейство, което се разделя. Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

Разводът - трагедия или нов път

5 факта, с които се сблъсках, когато реших да се разделя със съпруга си, изповед на психолог

Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty

Заедно

Шер обясни защо се е развела с Грег Олман 9 дни след сватбата

Бракът с бащата на сина й Илая продължил твърде кратко