То хълца, смуче пръст, спи, играе си с пъпната връв (част II)
Илюстрация: Guliver / iStock
След като в първата част ви разказахме за най-важните умения, които бебето „упражнява“ в продължение на 40 седмици, още преди да е дошло на бял свят - да се върти и преобръща, да хълца, да „вижда“ светлината и да диша, сега продължаваме с още любопитни подробности.
Смуче пръст
Сученето на пръсти е едно от най често наблюдаваните навици на нероденото. То започва да пъха пръстче в устата си още от 11 гестационна седмица. И, ако имате късмет по време на прегледа с ултразвук, може да видите как бебето смуче пръстче. Така то тренира един важен рефлекс – смукателния.
Още от този ранен етап може да се определи дали бъдещото дете ще си служи с дясната или с лявата ръка.
Гълта околоплодните води
В утробата на майката бебето плува в околоплодна течност. От 12 гестационна седмица то започва да я поглъща – това помага за развитие на храносмилателната му система.
Когато вкусовите му рецептори се развият достатъчно, то може дори да „опита“ тази храна, която и майка му консумира: някои веществата от нейното меню проникват в околоплодните води.
Играе си с пъпната връв
Още преди да се роди бебето си има играчка, с която се налага да се раздели, когато дойде на бял свят. Това е пъпната връв, през която преминават съдовете, които „правят връзка“ между организма на майката и бебето.
От време на време то се приближава до пъпната връв и я хваща. Това може ясно да се види по време на ултразвуковия преглед.
Естествено това са първите движения на ръката и опити за хващане за усъвършенстване на хващателния рефлекс, а не игра в действителност.
Спи
През второто тримесечие бебето в утробата вече има режим на бодърстване и сън. И по активността му може да се установи дали спи или е будно и си играе.
Проблемът е, че неговият режим въобще на съвпада с този на майка му. Бебето е активно през нощта, а през деня, когато майка му ходи и „го люлее“, то спи. И няма какво да се направи.
Трябва да се изчака бебето да се роди, за да промени режима си. При някои това обаче не се случва и след раждането. Те продължават „да бъркат“ деня и нощта.
Слуша сърцето на мама
Първите клетки, от които по-късно се формират органите на слуха, се появяват в ембриона още през 6 гестационна седмица.
След това трябва да минат още около 10 седмици, когато постепенно се образува вътрешното, средно и външното ухо. То възприема звуци от външната среда, преобразува ги в импулси и ги насочва към главния мозък. И първите звуци, които бебето в утробата чува, не са осезаеми за майката: това са ударите на собственото ѝ сърце и къркоренето на червата ѝ.
Към 24 гестационната седмица бебето вече чува добре. То върти глава в отговор на външни шумове и реч на хората около майката.
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари