То хълца, смуче пръст, спи, играе си с пъпната връв (част I )
Снимка: Guliver / iStock
Още към деветата седмица на бременността бебето в утробата започва да движи ръце и крака. Постепенно слабите потрепвания на крайниците стават все по-уверени и координирани – то все по-активно се върти и дори се преобръща.
До 18-20 седмица то е твърде малко и майката не усеща акробатичните номера, които изпълнява. И всяка описва различно усещанията си. Някои ги сравняват с „мехурчета“ , които я гъделичкат в корема или като малки рибки, които се движат вътре.
Първите движения често остават незабелязани, особено ако жената е бременна за първи път.
„Дали са движенията на бебето или са газове?“, чуди се тя. Опитните се ориентират бързо.
Плодът расте, крайниците му заякват „ритниците“ му се усещат. И вече не само се усещат, но и се „виждат“ по повърхността на корема на майката.
Хълца
В утробата бебето не само мърда ръце и крака, но и диафрагмата му се движи. Когато тя конвулсивно се свие, бебето започва да хълца. Около третия триместър бъдещата майка вече усеща хълцавиците му. При изследване с ултразвук движенията на диафрагмата се установяват много по-рано - още в първите 3 месеца.
Снимка: Guliver / iStock
Следи за светлината
Ретината - слоят клетки в очната ябълка, които са чувствителни към светлина, започва да се формира още през 8 седмица на бременността. В утробата от 15-16 седмица очите реагират на светлината, бебето може да върти очните си ябълки на различни посоки, но клепачите му все още са затворени.
Формирането на окото завършва през 26 гестационна седмица. Бебето в утробата вече може да отваря клепачи и да мига.
Може да „общувате“ с бебето още от 22 гестационна седмица като насочвате лъч светлина от фенерчето към корема и в отговор ще получите сериозен ритник или удар лакът от вътре.
Диша
През 10-11 седмица бебето вече извършва активни дихателни движения. В началото те са по-слаби, но постепенно с времето стават активни и ритмични.
Вероятно си мислите, че докато е в корема на майката бебето няма нужда да вдишва и издишва. Организмът му получава кислород и хранителни вещества чрез пъпната връв, чрез нея се извеждат и отпадните продукти от обмяната на веществата и въглеродният окис.
Снимка: Guliver / iStock
Как ли ще диша в утробата – нали там няма въздух? Няма въздух, но то вдишва околоплодните води, в които плува. Така нареченото вътреутробно дишане играе важна роля – тя е своеобразна тренировка, която е нужна на белите дробове, за да се разгърнат и развият.
По-късно, когато бебето се появи на бял свят, неговата дихателни система е напълно развита и готова да изпълнява своите функции.
Тя вече е „обучена“ и знае как да се справя с как да поеме първата глътка въздух.
Следва продължение
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари