Мерките за училищата не трябва да са препоръчителни, а задължителни
През седмицата с тревога следихме информации за учебни заведения в страната, в които има учители и ученици с положителни проби за коронавирус.
Вирусологът проф. Радка Аргирова коментира данните пред БНР.
„Ситуацията не е необичайна, а напълно очаквана. Децата се събират заедно - те от толкова време не са се виждали. С удоволствие се виждат и е съвсем нормално да се повиши броят на заразените. Добре е родителите да са помислили по този въпрос и да са говори с децата.“
Данните показват, че здравните власти в Стара Загора са взели бързо мерки. Естествено е, че щом детето не е имало никакви симптоми на зараза, тест за коронавирус не е правен, защото не е имало съмнение.
По този повод проф. Аргирова обясни, че по научни данни децата са по-скоро преносители на вируса.
Те бе боледуват леко и сравнително рядко
Това в дадения момент на практика означава, че и при най-малко оплакване от страна на детето, трябва да се помисли и за коронавирус, съветва вирусулогът.
Заедно с информацията за положителни проби за коронавирус в детски градини и училища се чуват и мнения, че ограничителните мерки са твърде строги, имаше и протести срещу носенето на маски.
„Полемика на фона на пандемията не трябва да има. На целия свят вече е ясно какви трябва да са противоепидимичните мерки -
всички, които са в близък контакт, трябва да носят маски
Това се отнася за хората, които са в една стая или в едно помещение, а дистанцията между тях е малка.
В помещенията трябва да се поддържа хигиена както и децата да спазват
по-голяма лична хигиена – най-вече да си мият ръцете
защото това не е станало навик на много от тях. Смятам, че противоепидемичните мерки не трябва да са препоръчителни, те трябва да са задължителни", категорична бе тя.
Според проф. Аргирова
Няма нов пик на заразата
„Не може да се говори за нов пик. За нов пик може да се говори ва страни, в които дълго време – да кажем месец-два (спомняте си случая с Нова Зеландия), не е имало нито един заразен или починал. И сега изведнъж се появяват един, двама, трима и има леко повишаване на броя на новозаразените. При нас това не е втори пик. Това е просто пренасяне на инфекцията и разпространение на инфекцията малко по-интензивно, поради това че има събиране на много лица заедно. В случая говорим за учениците и за училище“, каза тя.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари