Няколко начина за овладяване на критичната ситуация
Снимка: Shutterstock
Щом температурите скочат над 30 градуса, детето се претопля бързо и лесно се дехидратира. Затова е важно да пие редовно вода. И независимо къде отивате – в парка, в планината, на плажа, в зоологическата градина - носете с вас шише с вода.
Пълнете го с прясна вода винаги, когато имате възможност и подканяйте детето да пие, дори да е улисано в игри.
В най-горещите часове е по-разумно да не го оставате на открито. Ако сте на почивка, забравете за плажа между 12.00 и 16.00 часа. Приберете се в стаята, затворете щорите и пуснете вентилатор. Това е добър вариант за охлаждане и на бебето, и на малкото дете. Много по-добър от климатика.
Ако температурите са много високи, може да мокрите челото, да миете ръчичките с вода.
Снимка: Shutterstock
При пътуване с кола спирайте често, за да се разходите и да го охладите. Ако малчуганът е заспал, паркирайте на сянка, отворете вратите и прозорците на колата.
През ваканцията детето играе на пясъка, във водата, стои на слънце... Родителите губят преценка колко време е стояло под лъчите. Не е задължително да се е препичало цял ден, за да качи температура. Понякога това се случва и след 2-3 часа престой на топло, въпреки, че е стояло под чадър, леко облечено и с шапка на главата.
Равносметката понякога идва внезапно, когато то колабира, от носа му руква кръв или пък малко по-късно вечерта, когато започва да се оплаква от главобол и да повръща.
Не всеки е подготвен да реагира правилно в подобна ситуация и да я посрещне хладнокръвно.
Претопляне
Топлинният удар може да изплаши родителите, защото се случва внезапно. Детето се оплаква от главоболие, по тялото му пълзят тръпки и кожата му настръхва, въпреки високите температури. Изведнъж то започва да повръща.
Първото, което трябва да направят родителите е да го сложат на сянка, хладно и проветриво. В помещението температурата да е около 20 градуса.
Да го разсъблекат и да обтрият тялото му с влажна кърпа, за да го охладят.
Може да го увият с мокър чаршаф или да го сложат под душа като температурата на водата не бива да е ледена, а само с 2 градуса по-ниска от тази на тялото.
Добре е да му дават често да пие вода. Може и по глътка, важното е да е редовно.
Д-р Слави Филчев е началник отделение по педиатрия Пета МБАЛ. Той е специалист по детски болести, астмолотия, функционална диагностика и клинична хомеопатия.
„Ако детето е стояло по дълго време на плажа и е прекалило със слънчевите бани, а добре веднага след като се прибере в стаята да вземе хомеопатичния препарат Aconite.
Той помага и при слънчев удар.Ще е от полза и при по-леки състояния, когато има главоболие, ако е превъзбудено и дехидратирано. В тези случаи Aconite може да се дава на всеки 10-15 минути, но във високо разреждане – 15 CH.
Сънлив и отпуснат
Ако пък малчуганът е унесен, сънлив, отпуснат, със зачервено лице и изпотено, но е притихнал, е подходящ хомеопатичният медикамент Gelsemium също във високо разреждане - 15 CH.
Дават се по 5 гранули през час. Много е важно да се знае, че при тежки състояния, ако не се повлияе от това лечение, трябва незабавно да се търси лекарска помощ.
Зачервена кожа
Ако детето е изгоряло на плажа и кожата му е зачервена, е подходящо да се даде хомеопатичният препарат Belladonna 9 CH – 4 пъти по 5 зрънца.
А, ако кожата е оточна и розова, а болката и сърбежът се облекчават от студено, е подходяща Apis mellifica – отново по 5 зрънца четири пъти на ден, съветва д-р Филчев.
Веселина Мончева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари