И как може да се справите, съвети на експерт по съня (част II)
Снимка: Shutterstock
В първата част специалист разказа за особеностите на съня на бебето от раждането до 1-годишна възраст и как да се преодолеят трудностите, сега от него ще научите какво най-често смущава съня след като навърши една година.
Навици, които родителите създават
Ако бебето се е научило да заспивана ръце или на гърдата, като го люлеете, носите, в количката, в люлката или пък, докато пие мляко от шишето си, и при буденето през нощта ще иска същите условия, за да заспи отново.
Съвместният сън на майката и бебето не винаги е гаранция, че проблемът с честото будене през нощта ще се реши.
Ако искате то да започне да спи самостоятелно, в отделно креватче, е добре да започнете от рано с тренировката.
От 4-6-ия месец майката може да създаде условия за самостоятелен сън. Да го научи да заспива в собственото му легло и да остава там цялата нощ. Тогава, дори да се събуди, то няма да се уплаши и ще може да заспи самостоятелно, без чужда помощ.
Ако причината за буденето е дискомфорт – никнене на зъби, прекалено топло и други, задача на родителите е да се ориентират какво го причинява и да помогнат.
След 12-месец страхове пречат на бебето да спи
Родители очакват, че щом навърши годинка, детето най-накрая ще започне да заспива самостоятелно и ще спи по-спокойно през цялата нощ. В повечето случаи обаче това не се случва.
В желанието си да махнат нощното хранене, майките често заместват млякото с компот, вода, айрян или рядка каша. На практика обаче това нищо не променя. Щом бебето има нужда да пие нещо, за да заспи, и когато се събуди между циклите на сън, то ще иска да пие. Асоциацията е много близка.
Подготовката на бебето за самостоятелното заспиване налага поредица от последователни действия – да му покажете леглото, в което ще спи като му обясните, че това е място за сън, не за ядене, нито пък за 2 часа подскоци върху матрака.
Една от добрите възможности е постепенно, но настойчиво да въвеждате промените като вие винаги сте в спалнята до детето.
Например да му дадете да яде/пие 20 минути преди времето за сън, да му направите нежен масаж, за да го успокоите, да разкажете приказка или да изпеете приспивна песничка. Без носене на ръце из стаята, люлеене или кърмене.
Около втората година хлапетата започват да се страхуват: от тъмното, от чудовища, от самотата. Буденето през нощта в тази възраст обикновено е свързано с това.
Ако детето често се буди, заедно изберете любима „играчка за сън“ , която да му помага да заспи. Тя може да е „ловец“ на лоши сънища и защитник от чудовищата под кревата.
Преди да сложите детето да спи, заедно планирайте какво ще правите, когато се събуди. А вечерта обсъдете как е минал денят, припомнете си най-веселите и приятни моменти.
Ако се страхува да спи на тъмно, оставете да свети нощната лампа (ако има възможност постепенно намалявайте светлината ).
Много често нервната система на детето е натоварена от напрежението през деня. В тези случаи е важно да разговаряте спокойно, да започнете по-отрано подготовката и да отделите повече време за разтоварване и отпускане.
Вместо заключение: кога детето ще спи непробудно цяла нощ?
След 1,5 месеца детето може (но не е задължително) да спи 3-6 часа (и това е сънят за цялата вечер на тази възраст).
От 6 месеца до 1 година то може вече да спи и през цялата нощ, ако умее да заспива самостоятелно. Като имате предвид и начина на хранене (кърмене или изкуствено)
До 3-годишна възраст хлапетата може да се будят 1-2 пъти, но не всяка нощ. За това има много причини. Те са устроени така и това е напълно нормално.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари