Как децата между 9 и 11 години трябва да се грижат за своите зъби
Важно е да научим детето да се грижи правилно за зъбите си.
Снимка: Shutterstock
До около 12-годишна възраст се появяват всички постоянни зъби с изключение на мъдреците. За да израснат здрави обаче е нужно подрастващите да полагат нужните усилия за спазване на добра орална хигиена. Грижата за зъбите предотвратява появата на кариеси и други стоматологични проблеми.
Четете по-надолу, за да научите полезни съвети относно доброто дентално здраве на по-големите деца.
Никога не насилвайте зъба, ако още не е време да падне.
Снимка: Shutterstock
Между 6 и 12-годишна възраст децата имат комбинация от постоянни и млечни зъби. А когато постоянните зъби пробият те са 32 на брой.
Детето ви може да усети, че дъвченето е по-трудно, когато млечните му зъби са разклатени или липсват, но трябва да се придържа към консумацията на здравословни храни.
Важно е подрастващите да имат изградена рутина за миене на зъбите, като полагат допълнителни грижи за разклатените млечни зъби или чувствителните зони. Но оставете детските зъбчета да паднат от само себе си. Ако вие или детето ви се опитате да извадите зъб, преди той да е готов да падне, това може да нарани венците и близките около него зъби, което пък от своя страна най-вероятно ще причини болка и инфекция
Понякога пък постоянният зъб пробива, преди да е изпаднал млечният. В такъв случай, ако бебешкият не е изпаднал в рамките на 2-3 месеца, посетете зъболекаря си.
Миенето на зъбите е важно за поддържане на чистотата на зъбите и за предотвратяване на лошия дъх, кариесите и заболяванията на венците. На възраст между 9 и 11 години детето вероятно вече не се нуждае от вашата помощ за извършването на това рутинно действия. Но все пак ако то има нужда от напомняне, ето основните стъпки:
Освен с четка, подрастващите могат да използват восъчен конец за зъби или интердентална четка за почистване на междузъбните пространства веднъж дневно.
Когато вие и детето ви избирате четка за зъби, можете да обърнете внимание на следното:
Електрическите и ръчните четки за зъби са еднакво добри, стига детето ви да ги използва правилно, за да почисти всички повърхности на зъбите. Електрическите четки могат да бъдат полезни, ако подрастващият има слаб контрол върху ръцете.
Можете да напомняте на детето си да изплаква четката за зъби с вода веднага след почистване на зъбите и венците. Също така трябва да му обясните как правилно да я съхранява. Трябва винаги да е в изправено положение и поставена в чашка, за да изсъхва.
Добре е да сменяте четката за зъби на всеки 3-4 месеца или когато косъмчетата се износят или изтъркат.
Флуоридът е минерал, който поддържа зъбите здрави и предотвратява появата на кариеси. Той е безопасен и действа най-добре, когато детето ви си го набавя в много малки количества по следните начини:
При деца с висок риск от развитие на кариес зъболекарите могат да предпишат гелове и пасти с допълнително съдържание на минерала.
Почистването на зъбите само по себе си не е гаранция за предотвратяване на кариеси. Избягвайте да давате на детето си сладки храни и сладки напитки като плодови сокове, безалкохолни напитки и ароматизирани млека.
Поставянето на силанти предпазва от кариес.
Снимка: Shutterstock
Зъболекарите често поставят силанти на подрастващите. Те представляват тънки пластмасови покрития, които се залепват върху дъвкателните повърхности на зъбите. Силантите спират натрупването на плака в зъбните канали и спомагат стопирането на кариеса. Поставянето им обикновено е лесно и бързо, като децата усещат съвсем лек дискомфорт.
Силантите не остават завинаги върху зъбите на детето. Стоматолозите трябва да ги проверяват редовно, за да установят дали се налага смяна, поправка или премахване.
Важно е детето ви да посещава редовно зъболекар, който ще каже колко често трябва да бъдат профилактичните прегледи. Обикновено се препоръчва това да се случва на всеки 6-12 месеца.
Може да се наложи и посещение при други специалисти по орално здраве като дентални хигиенисти или пък при специализирани зъболекари, като детски зъболекари и ортодонти, които се занимават със зъбно-челюстни деформации.
Елена Николова по материали от raisingchildren.net.au
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари