По-податливи са емоционалните и нерешителни хлапета (част 2)
Момиченце си гризе ноктите. Снимка: Getty
В първата част на материала разказахме за симптомите на невротичното разстройство и различните му видове.
Някои от признаците са видими и лесни за разпознаване, други – не . Например, родителите едва ли ще пропуснат така наречените обсесивни действия: смучене на пръст, гризане на нокти, тикове, заекване, нощно напикаване.
Други имат по-дискретна проява и може да останат неразпознати. А, за да се помогне навреме и те да не се затвърдят в живота, трябва консултация със специалист.
Като правило, началото на тези невротични състояния настъпва на възраст 3-4 години.
Най-често се случва при деца с определени психологически характеристики: повишена емоционалност, страх, нерешителност и висок емоционален стрес, обяснява психологът Екатерина Кузмина.
Те могат да възникнат в свръхпротективни семейства, когато родители или баби предават своите страхове и притеснения на детето: „не пипай, ще се изгориш, ще стане нещо, не можеш да ходиш, да бягаш и т.н.“, и постоянно критикуват всяко негово действие.
Заради непрекъсната опека и предупреждения, детето става тревожно.
Отключващ фактор може да бъде и рязка промяна в условията на живот: преместване, раждане на второ дете в семейството, тръгване на детска градина, смяна на училище.
Момиченце се притеснява да не пропусне гол. Снимка: Getty
- Родителите трябва да се опитат да намалят емоционалното натоварване на детето.
- Не реагирайте на неговите натрапчиви движения, не го насилвайте да спре .
- В ранните етапи на проявите си струва да се свържете с психотерапевт или психиатър за помощ. Той по игрив ненатрапчив начин ще разгадае причините за неврозата. Колкото по-скоро осигурите психотерапевтична помощ, толкова по-голяма е вероятността състоянието да отшуми.
-Учете детето да облекчава стреса по други начини: рисуване, моделиране, игра.
- Нека всички в семейството са на ясно , че могат да помогнат. Таткото да общуват правилно с хлапето като го подкрепя без натиск. Баба да не прехвърля своите притеснения и страхове върху детето, а да ги пази за себе си.
Нужно е всички членове на семейството да положат усилия, за да се създаде благоприятен микроклимат.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари