Може ли деформацията да се коригира и на каква възраст
Бебе, което прави първи стъпки: Снимка: Shutterstock
Докато майката къпе и преоблича бебето си, внимателно брои гънките по крачетата и наблюдава формата им. Тревожи се, дали те се развиват правилно.
А по-късно, когато мъникът започне да пълзи, да се изправя и прави първите си стъпки, тревогите се засилват. Дали крачетата не се кривят и дали стъпалата са в правилната позиция?
Това са най-честите тревоги, които водят родителите при детския ортопед-травматолог.
Бебе прави първи стъпки. Снимка: Shutterstock
„Може ли да се коригира формата на краката на 4-годишно дете и как? Дъщеря ми има леко изкривяване и вече започвам да се притеснявам. Мисля си колко страдания ще й причини този дефект като тийнейджърка. Докато беше малка, не обръщахме внимание на формата на краката й – при всички бебета те са леко криви. Но сега, когато порасна, дефектът е станал по-забележим”, оплаква се млада майка.
Ето отговора на ортопеда д-р Кирил Жандаров.
Деформациите са вродени и придобити патологични състояния.
Според формата на краката те могат да са О-образни и Х-образни. Има също еквиноварусни и половарусни деформации.
Дали детето има вродено или прогресиращо заболяване на опорно-двигателния апарат може да се установи след преглед от ортопед.
Повечето родители водят на преглед деца, без реално да има нужда от медицинска намеса. Има обаче такива, които се нуждаят от сериозно лечение (ставна дисплазия, X-образни плоски валгусни стъпала, вертикално положение на талуса, неврогенни деформации на стъпалата, артрогрипоза и др.)
При децата тези деформациите могат да се развият от ранна възраст или от първите стъпки, но детските травматолози и ортопеди не бързат да поставят диагноза до 5-7-годишна възраст, докато не приключи периодът на активен растеж.
Често дисплазията (неправилното развитие на тъканите и органите, независимо от времето и причината за възникването им) води до изкривяване.
Всичко зависи от възрастта, на която е поставена диагнозата и кога е започнало лечението - колкото по-рано, толкова по-добре.
Често кривите крака са следствие от рахит, детско заболяване на растежа, при което отлагането на калций в костите на скелета е затруднено заради дефицит на витамин D. Това се лекува доста успешно и деформациите се коригират.
На въпроса дали изкривяването е наследствено, отговорът е, че наследствеността и характеристиките на скелета са едно и също нещо.
Ако детето не страда от системни заболявания, ако се храни добре, живее в нормална среда, развитието му се определя от генетиката.
Ако има наследствени (генетични) фактори, в повечето случаи можем да намалим прогреса на заболяването. Освен вродени има и неврогенени и придобити деформаци. И подходът е различен.
Бебе по памперс. Снимка: Shutterstock
Има таково популярно вярване, че ако бебето се повива стегнато, краката му ще растат прави.
Най-често „стегнато повиване“ означава бебето да е увито като пашкул с прави ръце и крака. Това не стимулира, а забавя развитието, тъй като пречи на основните движения.
В резултат на стегнатото повиване се влошава производството на топлина и се увеличава преносът на топлина от скелетните мускули. Това влошава топлообмена, пречи на кръвообращението и се отразява зле на развитието на цялата мускулно-скелетна система. Освен това може да доведе до прогресиране на дисплазията.
Всички лекари ще ви препоръчат леко и свободно облекло за бебето, което не ограничава движенията му.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари