Учени с отговор за ефекта от силата и продължителността на ласката
Снимка: Guliver / IStock
За бебета на възраст до 4 месеца прегръдката на родителите е от жизненоважно значение. Ефект оказва обаче и това как точно държим и прегръщаме бебето, дали го притискаме по-лекичко или по-силно, установи проучване на екип учени от университета в Токио, пише parents.fr
Някои от ефектите на така наречената „терапия с прегръдка“ са известни и описани – тя понижава кръвното налягане, отпуска мускулите, облекчава главоболието и при възрастни, и при деца.
Сега учените изследват ефекта на прегръдката върху бебетата. И търсят отговор на въпроса:
Коя е идеалната преградка
За да намерят научено обяснение, те изследват успокояващия ефект на различни по сила прегръдки при бебета под 1-годишна възраст – веднъж, когато са в ръцете на родителите си и втори път - у непознат човек. Резултатите от проучването им са публикувани в престижното научно списание "Cell" и доказват колко важна е ролята на ласките за емоционалната връзка между деца и родители.
Учените наблюдават сърдечния ритъм на бебето в зависимост от силата, с която го прегръщат (тя се отчита със специален датчик за натиск върху ръката на родителя) и изследват реакциите му при 3 типа прегръдки - обикновена, когато то просто се държи в ръце, когато се притиска лекичко и при силна прегръдка.
Резултатите сочат, че бебето се успокоява по-бързо и лесно от средна по сила прегръдка, отколкото, ако просто се дължи в ръце. Успокоението обаче бързо отлита, ако то се притиска силно. Продължителността на ласката е 20 секунди, не повече, защото „ако прегръдката е над 1 минута и повече, бебето може да се раздразни“, пишат авторите на проучването
От полза за бебето, но и за родителите
Втората част на проучването разкрива, нещо което всеки вероятно подозира.
При бебета на възраст около 4 месеца прегръдката има мощен успокояващ ефект, ако са в ръцете на родителите си, не на друг човек.
Така че „идеалната преградка“, според науката, е със средна сила и от мама и татко.
При родителите също се отчита положителен ефект - когато държат бебето в ръце интервалите в сърдечния им ритъм се увеличават. С други думи сърдечният ритъм се забавя и успокоява, което има действа релаксиращо, обяснява Sachine Yoshida, водещ проучването.
При физическия контакт се освобождава хормонът окситоцин, известен още като „хормон на любовта“, въпреки, че при този експеримент времето на ласката е било твърде кратко, за да се отчете значим ефект. И това проучване доказва, че много преди бебето да проговори - още от 3-ия месец, то ясно разпознава родителите си.
Учените смятат, че проучването им може да е от полза за деца с нарушения от аутистичния спектър, защото при тях прегръдката предизвиква различни реакции и също променя сърдечния ритъм.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари