Не само жените се променят след раждането, силният пол също претърпява трансформации
Промени има не само при жената след раждането на бебето, а и при таткото.
Снимка: Shutterstock
В момента, в който станат майки, жените се променят. И основната причина са хормоните. Но учените доказаха, че трансформации настъпват и при мъжете. Те също се променят, а основното, което еволюира при тях е мозъкът и съответно мисленето им.
Какво всъщност се случва с мозъка на мъжа, когато той стане татко? И защо това всеки реагира по различен начин на тази промяна?
Таткото е буквално разтърсен от емоции след появата на бебето.
Снимка: Shutterstock
За мъжа раждането на дете в семейството е и физическа промяна. Когато жената види двете чертички на теста за бременност, тя претърпява почти мигновен хормонален обрат.
При бащата същото се случва, но след като се роди детето, тъй като емоциите са толкова силни, че му се отразяват буквално като удар. Причината е, че при мъжете емоциите играят много важна роля.
Когато те видят за първи път на живо своя син или дъщеря, претърпяват важна психологическа промяна. И това е главно поради драстичното понижаване на тестостерона и повишаването на нивата на пролактин и окситоцин.
Проучване от 2011 г. доказва как на практика се случва всичко това. При изследваните от учените субекти тестостеронът е бил понижен с 40% през първия месец на родителството, като същевременно са се повишили бащинското чувство и връзката с детето.
Специалистите предполагат, че при мъжете невро-ендокринна система просто знае как да реагира в подобна ситуация. В такива моменти играе силно подкрепяща роля, превръщайки съпруга/партньора в татко, способен да се грижи за своето семейство.
Тоест мъжът рязко израства в моменти като този. Всъщност високите нива на тестостерон показват, че мъжете реагират много по-малко на бебетата, които плачат и изпитват по-малко съпричастност в такива моменти, отколкото на новината и осъзнаването, че са станали бащи.
Пролактинът също играе важна роля (въпреки че не бихте очаквали да го намерите при мъжете). В този случай той започва да се увеличава през седмиците, предхождащи раждането. Установено е, че при някои бъдещи бащи нараства с цели 20%.
По този начин стимулира „поведението на бащата“, точно както майчината чувствителност се увеличава при жените.
Други проучвания показват, че мъжете с най-високи нива на пролактин са по-склонни да се грижат за нуждите на децата.
Нещата се случват съвсем логично.
Снимка: Shutterstock
Това е окситоцинът. Този хормон е отговорен не само за „майчиното чувство“, но и за бащиното. Тялото на мъжа започва да го произвежда, когато той взаимодейства с детето.
Особено силен е при връзка между баща и син. По същия начин, каквато е и връзката между майка и дъщеря.
В случая с татковците този хормон се увеличава, когато играят с децата си. При това в много по-голяма степен, отколкото, когато сменят памперси или ги хранят. Това означава, че окситоцинът присъства не само непосредствено в месеците след раждането, а през цялото детство.
Затова и експертите препоръчват на татковците да играят, колкото се може повече със своите деца, защото това прави връзката им с тях по-стабилна и здравословна. А това е изключително важно не само за бащите, но и за самите деца и техния растеж.
Деси Тодорова по материали от Mamma pret a porter
Има плодове, което са по-малко сладки от останалите от гледна точка на количествата захар.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари