Кои са най-честите причини за появата им, как да разпознаем симптомите и коя е правилната реакция
И през зимата има алергии, които ни мъчат.
Снимка: Shutterstock
Понякога правим грешка, като си мислим, че нехранителните алергии се проявяват само или предимно през пролетта и през по-топлите сезони. Това обаче далеч не е така. Дори и в най-студените дни и месеци не сме застраховани от такава неприятност. Затова е добре да ги познаваме и реагираме по най-правилния начин.
Всъщност има постоянни алергии, които теоретично се появяват през цялата година, но бидейки предизвикани от фактори, присъстващи преди всичко в затворени пространства, се обострят през зимата. Ето защо те са известни като зимни алергии.
Симптомите са много сходни на тези през останалото време от годината.
Снимка: Shutterstock
Симптомите на зимната алергия са много подобни на тези на сезонната алергия, но се предизвикват от различни и винаги „вътрешни“ алергени. Най-често срещаните са: частици прах във въздуха, прахови акари, пърхот и косми от домашни любимци, мухъл и изпражнения от хлебарки.
Най-добрият начин за облекчаване на симптомите на алергия е да се предприемат превантивни мерки, които да контролират появата им. Но след като алергенът, отговорен за дискомфорта, бъде идентифициран, има последващи действия, които също могат да смекчат негативния му ефект.
Естественото местообитание на праховите акари е топла и влажна среда и поради тази причина те се намират главно в спалното бельо и по повърхностите на мебелите и килимите.
Ако живеете с домашен любимец, като куче или котка, косата му може да се настани навсякъде, но е много вероятно най-голямата концентрация да бъде на дивана или на други места, предназначени за релаксация, на които понякога се качва и ляга домашния любимец, така че е важно да наблюдавате тези зони.
Влажният климат може да благоприятства развитието на плесени, следователно най-критичните места, на които трябва да се обърне внимание, са бани, мазета и повърхността под мивката.
Трохи и тъмни, влажни зони като кухненски шкафове, мивки или зоната зад уредите могат да привлекат хлебарки и други насекоми в дома ви. За да избегнете това, опитайте се никога да не оставяте остатъци от храна на земята.
Най-честите симптоми на зимните алергии са: кихане, запушен или течащ нос, сърбящи очи, сърбящо гърло, сърбящо ухо, затруднено дишане (особено през запушен нос), кашлица (която е суха или понякога отделя храчки), обрив, чувство на изтощение и треска, дори и да е съвсем леко.
Ако имате тежка алергия, може също да изпитате по-силни и понякога стряскащи симптоми, като: астматичен пристъп, стягане в гърдите, задушаващи хрипове или свистене при дишане, безпокойство, учестено дишане и чувство на изключителна умора.
Имайте предвид, че понякога алергиите се влошават сутрин.
Симптомите на зимна алергия могат лесно да бъдат овладени и без употребата на лекарства, но може да изискват и дългосрочно клинично лечение. Това са най-лесните начини да им се противопоставите.
Бихте могли да изпиете лекарство за алергия, което се дава без рецепта, тоест антихистамин. Ако се приема редовно, то може ефикасно да облекчи основните симптоми. Но при всички случаи е добре първо да се консултирате с лекар, който да прецени какво точно и в какви дози да приемате, както и за какъв период от време.
Много помага за облекчаване на някои алергии назалната иригация. Това е лечение, което действа чрез прокарването на чиста, дестилирана вода през носните проходи, която „измива“ и буквално елиминира алергените.
Използването на стероидни спрейове за нос без рецепта облекчават възпалението и други симптоми - като хрема например.
Имунотерапията е друг метод, който помага в такива случаи. Тя се препоръчва на тези, които развиват тежки и хронични зимни алергии, но задължително се предписва от лекар. Имунотерапията се състои в редовно излагане на много малки количества от алергените, които причиняват заболяването, за да се повиши имунитета на организма към тях и да се развият много по-леки симптоми в продължение на няколко години.
Поддържането на чисти повърхности може да ви предпази от алергии.
Снимка: Shutterstock
Въпреки че тези методи са ефикасни за ограничаване на зимните алергии, най-добрият залог е да бъдете добре подготвени, да ги изненадате и така да ги предотвратите, като сведете до минимум излагането си на обичайните вътрешни алергени през зимата.
Ето и най-добрите стратегии според специалистите:
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари