Защо килограмите се свалят толкава трудно
Снимка: Guliver / iStock
По време на бременността жената добавя средно 9-14 килограма. Как се разпределят те?
Плодът в утробата ѝ тежи средно 3 килограма, но има и по-едри бебета. Теглото на матка се увеличава до 1 кг., но понякога и повече, а 650 грама още добавя плацентата. Околоплодните води са към 900 грама, но това не е правило, а средна цифра – те могат и да са много повече.
Увеличава се и обемът на циркулираща кръв на 1200 грама, защото кръвообращението е двойно. Гърдите също нарастват – и добавят още 500 грама. Има и около 2 килограма и 400 грама мастна тъкан, която защитава бебето при движенията му, но не само. Тъканите течности са 2700 грама.
След като роди жената обичайно губи 5-6 килограма. Толкова е горе долу общото тегло на плода, плацентата и от кръвозагубата.
След около 2-3 месеца младата майка сваля още 2-3 килограма и това става за сметка на вътреклетъчните тъканни течности.
Пълно възстановяване може да се очаква след около 6 месеца до 2 години.
Първото правило е по време на бременността, жената да не яде като за двама, а да спазва режим. Защото в този период нивата на пролактин, хормона който отговаря за лактацията, са повишени. Именно той разпалва и апетита ѝ. По време на кърмене този хормон постепенно намалява, а когато естественото хранене приключи, влиза в нормални граници.
Снимка: Guliver / iStock
Понякога това не се случва и затова, обичайните диети не помагат.
Храната на кърмачката трябва да е разнообразна, нискокалорийна, такава която да не ѝ причинява газове или запек. Освен това е добре тя да се разхожда много и да спортува.
Със свалянето на излишните килограми може да се заеме, когато спре да кърми.
Какво пречи младата майка да отслабне отговарят специалисти от parents.ru.
Мелатонинът – хормонът на съня, отговаря за скоростта, с която се извършват обменните процеси в нашето тяло. Ако има недостиг на мелатонин, мозъкът приема това като пряка заплаха и за всеки случай започва да се запасява с енергия. А тя се получава от храната. Затова ядем и ядем. Известно е, че недоспалият е вечно гладен.
След една обилна, богата на белтъчини закуска, няма да искате да похапвате, защото ще сте сита. Това, което се изяжда през първата половина на деня, директно се преработва в енергия, а не в мазнини.
Разсейваме си и си хапваме, докато гледаме сериал, или се храним с компютър в скута. Така неусетно ядем повече отколкото е нужно, за да заситим глада.
Водата ускорява обменните процеси в организма намалява риска от наднорменото тегло. От друга страна тя помага за изхвърляне на токсините от организма. Един полезен навик за всички и да пият редовно вода, със стайна температура.
Това е една от честите причини майката да не може да отслабне. Не е разумно да се дояжда каквото остане, само и само да не бъде хвърлено.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари