3 прости правила за дневния режим и съня
Снимка: Getty
В два последователни материала специалисти по съня разказваха за това от колко часа сън се нуждае малкото дете. Защото нормите се променят с възрастта – докато новороденото спи почти през цялото денонощие, големите проявяват капризи – трудно си лягат вечер, отказват да спят през деня, а раздялата за нощния сън върви по сложен сценарий, в който участва цялото семейство. И обикновено започва с репликата: "Ама нека да остана още малко в вас."
Има и други до болка познати варианти от типа на „Дай ми водичка“, „Остави лампата да свети“ „Пишка ми се“ ... и така минава почти час, а понякога два.
В първата част специалист по съня разказа за това колко часа трябва да спи детето от раждането му до четвъртата година и какви са особености на дневния сън.
Във втората част проследихме режима на по-големите – от предучилищна възраст до гимназията. Защото, естествено часовете сън зависят от възрастта и натоварването, което разрежда „батериите“ и пие от енергията на детето.
Дете затваря очите си с ръце. Снимка: Getty
Продължителността на съня зависи от индивидуалните характеристики на детето и от неговия темперамент.
Но не бързайте да класифицирате детето и да му лепите етикети.
Има причини за нарушения режим на сън, на които не може да влияем – например: временно влошаване на съня поради свързани с възрастта кризи на развитието.
Има обаче и такива, които не са така очевидни, но пък можем да ги коригираме.
1. Неподходящ режим. Ако детето не спи достатъчно и това се случва постоянно, то натрупва умора. Нервната система реагира на преумора с вълнение. Затова, въпреки, че е много уморено, то заспива трудно.
Например, ако 3-годишно дете вече не спи през деня, заспива в 22 часа, а сутрин става в 7 часа, защото е на детска градина, явно то не спи достатъчно.
Татко приспива бебето като го люлее. Снимка: Getty
2. Неспособност да заспи само. Докато бебето е много малко, обикновено заспива по време на хранене, а всеки плач се успокоява с люеене и гушкане.
Кърмачето се храни на поискване – часовете са съобразени с физиологичните нужди на бебето, а люлеенето и повиването са бързи и ефективни начини да го успокоите.
Но бебето бързо свиква да заспива по определен начин.
Ако след 6 месеца, за да заспи на детето му се предлага гърда, шише, люлеене на ръце, тогава тези ритуали се асоциират със заспиването. И, за да заспи отново, след като се е събудило между циклите на съня, то иска обичайните условия. Само така може да се успокои.
Това налага постепенно да започнете да го учите да заспива самостоятелно.
Консултантът по съня може да ви помогне да разработите персонализиран план за сън, съобразен с вашето дете и семейната ситуация.
Важно е да изберете графика в съответствие с възрастовите особености и да намерите работещи начини за успокояване и релаксация на бебето.
3. Пропускате ритуалите преди лягане. Играли сте цял ден, разхождалите сте се, били сте на рожден ден или в детски център.
Надявате се детето да падне от умора в леглото и да заспи от раз. Но то има нов порив на ентусиазъм и въобще не иска да спи. Често се стига до сълзи.
Поради незрялостта на нервната система децата трудно превключват между активност и почивка. Преди лягане е важно темпото да се „забави“ и детето да успее да се отпусне.
Помогнете му: проветрете и затъмнете стаята, заглушете звуците, започнете да го успокоявате предварително - дръжте му ръчичката или легнете прегърнати, пейте, шепнете в ухото му, направете му лек масаж.
Децата се отпускат, когато следвате ритуала за сън. Нужна е предвидимост, рутина и постоянство.
След като хлапето придобие навика да се успокоява преди лягане, заспиването ще бъде по-лесно.
Не се фокусирайте върху часовете и нормите за сън.
Най-важният показател, че детето спи достатъчно, е поведението му. Ако се чувства добре, заспива лесно, спи спокойно, събужда се в добро настроение и е бодро през целия ден, леките отклонения, се считат за вариант на нормата.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари