Всъщност не е трудно да подобрите чревната микробиота, а това автоматично ще ви направи по-здрави и устойчиви към вирусите
Чрез храненето на цялото семейство можем да се предпазим от вирусите.
Снимка: Shutterstock
Много хора разбраха защо е важно да се грижим за имунната си система едва по време на пандемията, когато се заговори много активно по въпроса. Но за учените тази тема е в центъра на вниманието от години, а фундаменталната роля на чревната микробиота по отношение на имунитета се потвърждава от все повече проучвания.
Най-новите доказват, че хората, които имат здрава бактериална флора, са изложени на по-малък риск от разболяване от различни вируси, включително и по-лека постковид реакция, а така също и към някои психиатрични патологии. Според специалистите е изключително важно да се поддържа микробиотата в баланс, спомагайки за увеличаването на добрите бактерии в червата. Всичко това е възможно чрез консумацията на правилните храни и промяна на някои навици. Но пък би довело до намаляване на множеството малки възпаления вътре в тялото, които в дългосрочен план рискуват да ни направят уязвими и дори да отключат сериозни заболявания.
Обърнете специално внимание на храните, които консумирате.
Снимка: Shutterstock
За да постигнете този ефект, първото правило е да премахнете или поне да намалите, доколкото е възможно, консервираните храни, като винаги предпочитате пресните и с добро качество. На масата трябва да има преди всичко зеленчуци и плодове в изобилие, тъй като са богати на витамини и фибри, но също така бобови растения, пълнозърнести продукти, яйца, сирена (от време на време), месо (червено - веднъж на всеки 15 дни) и неотглеждана във ферми риба.
Бъдете внимателни със солта и захарта, които е най-добре да бъдат премахнати напълно, и с кафето, което не бива да надвишава 3 чаши на ден. И с алкохола, разбира се! Максимално допустимото количество, според експертите, е една чаша червено вино за обяд и вечеря - за мъжете, и веднъж на ден – за жените.
Основната идея на хранителния режим, който ще си изградите, е да бъде максимално разнообразен, за да ви осигури всички хранителни вещества и да избегнете потенциални концентрации на по-нездравословни вещества: торове и пестициди при отглеждането на растенията, добавки и консерванти в храните.
Полезно е да потискате глада в средата на сутринта с лека закуска: с кисело мляко, ябълка, 4 ореха или 4 бадема, но не повече. Имайте предвид, че ядките са богати на полезни мастни киселини, но всъщност са много калорични и с количеството трябва да се внимава. Добре е да въведете и ферментирали храни в менюто (не само традиционните, а и някои екзотични), които са изключително полезни за микробиотата.
Сред „модните“ полезни подправки е куркумата. Да, тя има висока противовъзпалителна сила, но само ако се комбинира с черен пипер, тъй като той насърчава усвояването на активната й съставка.
Движението също не трябва да липсва.
Снимка: Shutterstock
По време на основните си хранения през деня: закуска, обяд и вечеря, е много важно да се откъснете от ангажиментите си и винаги да си осигурявате поне половин час за хранене, за да може да сдъвчете бавно и на спокойствие храната - така няма да натовари храносмилателната система. Най-нездравословният навик (уви, практикуван все повече) е да се храните на бюрото пред компютъра или на крак, докато вървите по улицата, за да не губите време.
Добра идея е също така да вечеряте рано, дори до 19:30 ч., стига да имате такава възможност. Това е полезна практика на планинските народи и скандинавските страни. Така обаче позволявате на тялото да гладува по естествен път, без да се стресира и натоварва, пълни 12 часа, което е необходимото време за елиминиране на токсините.
Трети навик, на който трябва да обърнете много сериозно внимание, е сънят. Сънят е основен фактор за психофизическия баланс. Препоръчително е да пиете много вода, сокове и сокови екстракти през деня, но е добре да ги намалите след 14 часа, а вечер да бъдат в санитарния минимум, за да не се налага да се будите с цел уриниране през нощта. Това прекъсване на съня пречи на тялото да релаксира нормално и да си осигури нужните за възстановяване 8 часа непрекъсната почивка.
И на финала, но не по важност, е да включите физически упражнения, които ще ви направят по-устойчиви към много заболявания. Но трябва да се практикуват поне три пъти седмично. И помагат не само срещу вирусите и наднорменото тегло, а и за облекчаване на стреса, който не само понижава качеството на живот, но рискува да ви отслаби и изложи на здравословни проблеми.
Деси Тодорова по материали от In Salute
Има плодове, което са по-малко сладки от останалите от гледна точка на количествата захар.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари