Какво я причинява, как да я разпознаеми и начините да се справим
Жените са по-честите потърпевши от този синдром.
Снимка: Shutterstock
Хроничната умора, наричана още Синдром на хроничната умора (CFS), е разстройство, характеризиращо се с усещане за изтощителна умора, което продължава поне 6 месеца. Няма ясно дефинирана и установена физическа или психологическа причина, точно както няма обективни аномалии, открити чрез физически преглед или лабораторни изследвания. Синдромът засяга предимно жени и според статистиката се среща сред 0,007% до 2,8% от възрастното население.
Хроничната умора засяга хора на възраст между 20 и 50 години.
Снимка: Shutterstock
Медицинският термин за състоянието е Синдром на хроничната умора, но е известно още като миалгичен енцефаломиелит (МЕ), макар някои учени да твърдят, че между двете има съществени разлики.
И в двата случая се регистрират еднакви усещания, което прави отличаването доста трудно: изтощителна умора, неразположение след усилие, болка, когнитивни проблеми, промени в съня.
Близо 25% от хората съобщават, че изпитват постоянна умора, но само 0,5% (1 на 200) всъщност страдат от Синдром на хроничната умора. Това заболяване засяга предимно хора на възраст между 20 и 50 години, преобладаващо жени и по-малко мъже. В редки случаи се наблюдава при деца и юноши.
Първото, което трябва да се изключи при прегледа, е наличието на инфекции (бактериални, вирусни или паразитни). След това се вземат предвид емоционалното състояние, евентуални депресивни разстройства или психосоматични заболявания. Форми на рак, като лимфоми и левкемии, също могат да бъдат причина за умора.
Също така е добре да се имат предвид и лекарствата, които пациентът приема, тъй като някои могат да предизвикат подобно състояние: седативи, хипнотици, транквиланти, аналгетици, стероиди и бета-блокери, особено ако се приемат в прекомерни и неконтролирани дози. Заболявания като анемия, диабет и бъбречна недостатъчност също трябва да бъдат проверени, както и хипо- или хипертиреоидизъм.
Това са всички онези състояния, които могат да бъдат идентифицирани чрез медицински преглед и/или диагностични и кръвни изследвания. Въпреки това, не винаги разкриват органичните причини за умората. Например свръхактивната щитовидна жлеза може да не причини обичайните промени в стандартните тестове за Т3, Т4 и TSH.
Най-честите органични причини за умора, открити чрез лабораторни тестове, обикновено са анемия, инфекции, чернодробно или бъбречно заболяване, нарушения на щитовидната жлеза, диабет, метаболитни нарушения, някои видове рак, сърдечни или белодробни заболявания.
Само прекомерният стрес е вреден, останалото може да бъде ограничено с различни средства: определяне на приоритети, обръщане на внимание на междуличностните отношения, ограничаване на конкуренцията в професионалната или социалната сфера и т.н.
Липсата на удовлетворение от работата и чувството за провал, които са в основата на бърнаута, също причиняват умора. Симптомите варират от агресия и липса на интерес към работата, до раздразнителност, депресия, умора и безсъние .
Фибромиалгията е заболяване, характеризиращо се с широко разпространена хронична мускулна болка, свързана със скованост. Засегнати обикновено са гръбначният стълб, раменете, тазовата област, ръцете, китките и краката. Хроничната болка, която се появява на интервали, често е свързана с нарушения на настроението и по-специално на съня, както и астения , т.е. хронична умора. Обикновените болкоуспокояващи нямат ефект в този случай.
Фибромиалгията и CFS са различни хронични заболявания, които често са слабо разпознаваеми и трудни за разграничаване, но оказват значително влияние върху живота на тези, които страдат от тях. Единствената забележима разлика между двете патологии е наличието на болка при фибромиалгията, която липсва при CFS.
Основно е постоянната хронична умора, която не се подобрява с почивка, влошава се при най-малкото усилие и пречи както на работата, така и на личния живот.
Но трябва да са налице четири или повече от следните симптоми, присъстващи поне шест месеца:
Все още не е известно защо хроничната умора засяга повече жени, отколкото мъже.
Снимка: Shutterstock
Синдромът на хроничната умора има съотношение жени/мъже 4 към 1, поради което се конфигурира като болест на пола. Причините, поради които засяга предимно жените, все още не са известни. Може би хормоналната система е замесена, но проучванията все още не могат да кажат със сигурност.
Това обаче е заболяване, което се определя от различни фактори, които взаимодействат помежду си, като например: инфекции, аномалии на имунната и невроендокринната система, вредни вещества, присъстващи в околната среда и/или в храната, психологически и поведенчески аспекти.
Инфекциозни агенти, като херпесни вируси (по-специално вирусът на Epstein Barr или вирусът на инфекциозната мононуклеоза), ентеровирусите и ретровирусите също играят значителна роля в началото на заболяването (особено при генетично предразположени хора).
Сред другите хипотези като възможна причина са: имунен дефицит, хормонални промени, силен стрес или емоционална травма.
Следователно най-застрашените са:
Няма специфично лечение за Синдрома на хроничната умора. Но е добре да се направят някои полезни промени с начина на живот – както от страна на засегнатия, така и от най-близките му, с които той дели един дом. Такива са:
Имайте предвид, че твърде продължителната почивка с течение на времето може да влоши симптомите на синдрома на хроничната умора. Ето защо е добре постепенно да се въведат редовни аеробни упражнения, като ходене, плуване, колоездене и бягане, за да се намали чувството на умора и да се подобри физическата работоспособност.
Някои естествени хранителни добавки също помагат при този проблем, но е добре да се консултирате с лекар, преди да ги приемате. Такива са:
Деси Тодорова по материали от Melarossa
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари