Науката срещу едни от най-популярните митове (част 2)
Бебе, което спи с мече. Снимка:Shutterstock
Мама и татко очакват първородното им детенце да спи спокойно през цялата нощ. Или поне се надяват, че ще е от най-кротките. В действителност всичко изглежда различно.
Бебето се мята, събужда се с плач и иска да яде на всеки 2-3 часа. То бързо свиква с определени ритуали (смучене на гърдата, люлеене, биберон и др.). Буди се и държи цяла нощ и мама и татко на крак.
Родителите се опитват да използват всички съвременни методи, описани от психолози и консултанти. Но дори и те не винаги работят.
И те се чудят къде грешат. Защо обаче очакват бебето да е робот. Въпросът задава Алис Грегъри, автор на „Почивка: науката за съня“ и се опитва да отговори на най-популярните митове.
В първата част изброихме 4 от най-популярните митове: Дали липсата на сън може да причини синдром на хиперактивност И дефицит на вниманието , трябва ли наистина бебето да спи 16 часа на ден, ще спи ли непробудно през цялата нощ, ако се храни по часове, ще спи ли по график.
А сега продължаваме с още 3 мита.
Бебе, което спи. Снимка: Getty
Чували ли сте теорията, че детето трябва да се слага в леглото рано вечер - веднага след детската градина.
В действителност няма златен стандарт.
В Европа и САЩ тази теория е по-популярна. Докато в Азия и Близкия изток оставят децата е до 22:00 часа. Всичко това се дължи по-скоро на културни различия.
Към момента няма проучвания, които категорично да доказват, че по-ранното лягане вечер подобрява здравето или развитието на детето.
Дори в САЩ, където бебетата се слагат в леглото в 19:00 часа.
е доказано научно, че хормонът на съня мелатонин започва да се произвежда едва 40 минути по-късно.
Освен това всяко дете има собствена нужда от определено количество сън и ако бъде сложено да спи твърде рано, може да се събуди преди разсъмване.
Ако не е достатъчно уморено, ще избухне в плач, но няма да заспи като с магия.
Привържениците на дълбокия и непрекъснат сън при децата цитират доказателства, че само бебетата със здрав сън се развиват бързо и лесно учат нови неща.
Изследователят на съня Джоди Миндел проследява 117 бебета и не открива връзка между качеството на съня им и когнитивното развитие.
Привържениците на метода Спок се опитват от раждането да научат детето да заспива само, твърдо вярвайки, че това е възможно. Реалността казва обратното.
Във Финландия е направено проучване сред 5700 родители и е установено, че само половината деца на възраст 9-11 месеца, заспиват сами. Други изискват да бъдат хранени, държани на ръце или да ги люлеят.
В същото време това не се отразява по никакъв начин на развитието на децата или не са проведени проучвания, които да доказват това.
Ако се притеснявате, че бебето ще се събужда през нощта, ето още една причина да мислите по различен начин за проблема.
Учените смятат, че така работи защитният им механизъм. Сред новородените проблемът с внезапната детска смъртност е чест - това е когато в съня дъхът внезапно спира.
Честото събуждане е възможност да се избегне подобен проблем, казва Джеймс Маккан, ръководител на катедрата по антропология в университета Санта Клара в Калифорния.
Когато в Съединените щати стана модерно бебетата да се поставят да спят по корем, смъртните случаи от синдрома на внезапна смърт , се увеличиха.
По материали на BBC, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари