Американци установиха интересна зависимост и за сезонните депресии
Снимка: Дияна Георгиева
Дължината на деня по време на раждането и растежа на бебето през първите седмици има решаваща роля за по-късния биологичен ритъм. Това установиха американски учени, като допълниха, че откритието им може да обясни и психични разстройства, съобщи Обекти.бг, позовавайки се на сп. “Дер Шпигел”.
Изследователите проследили влиянието на светлата и тъмната част от денонощието върху бебета-мишки. Оказало се, че активността на тези, които израснали в късите зимни дни, се изместила в по-късните часове на деня, когато пораснали.
От тези експерименти не може да се твърди със сигурност, че това се отнася и за хората. Но невролозите предполагат, че е така.
Това би могло да обясни сезонните депресии, пишат Дъглас Макмахон и колегите му от университета Вандербилт в Тенеси в сп. "Nature Neuroscience". А вероятно и за шизофрениите – учените твърдят, че родените през зимата страдат по-често от психически разстройства, отколкото излезлите на бял свят през летните месеци.
За експеримента си екипът отглеждал мишлета от раждането им до отделянето от майката в изкуствено създадени зимни или летни светлинни условия – едните при 8 часа светлина и 16 часа мрак, другите – обратно. След това част от опитните животинчета била оставена 28 дни при същите условия, останалите – при обратните условия. Накрая всички били потопени за дълго в мрак, като били изследвани активността и мозъците им.
Резултатът: светлинните фази през първия етап след раждането оказали решаващо влияние, последвалите различни условия въобще не се отразили на мишките. Активността на зимните бебета се оказала избутана в по-късните часове на деня, за разлика от тази на летните.
Проучването на частта от мозъка, отговаряща за биологичния часовник, потвърдило тази взаимовръзка: светлината в началото на живота определя вътрешния часовник.
По-нататъшни изследвания показали, че зимните бебета реагират непривично на промените в продължителността на деня. Докато активността на летните била в синхрон със съответната дължина на деня, при зимните се наблюдавали големи отклонения. “Те показаха ефекта, познат и при хората, които страдат от сезонни депресии”, твърди Макмахон.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари