Ваксината осигурява защита от няколко щама
Снимка: Guliver / iStock
Температура, повръщане, остра диария – заразата с ротавируси потича тежко при децата. Заедно с тези на пръв поглед невинни симптоми, тя засяга тежко всички органи и системи – най-вече сърдечносъдовата и бъбречната системи и налага спешно, в повечето случаи - болнично лечение. Опасна е, защото засяга бебета и малки деца до 5-годишна възраст.
Известно е, че от 1 до 3 години имунната система на детето не е достатъчно зряла, за да се пребори с инфекцията. А ако заразата с ротавируси не се разпознае навреме и не се вземат правилни мерки, тя може да се окаже дори смъртоносна.
Според статистиката инфекцията с ротавируси е втората причина за смърт при децата, в челото са стрептококите.
Личната хигиена обаче не е основната причина за заразата. Боледуват дори тези, които стриктно я спазват. Проблемът е, че в дома край бебето носители на вируса се оказват възрастни, които нямат никакви признаци, че са болни. Инфекцията може да дойде от играчки, които бебето пипа, от по-голямото братче или сестричка, които ходят в детска градина, при къпане в реки и езера ...
За заразата и за възможностите да предпазим детето разговаряме с д-р Илиян Тодоров от Инфекциозна клиника във Варна.
Той бе лектор на среща, организирана от Фондация МОСТ във Варна с участието на д-р Нигяр Джафер - заместник-председател на Народното събрание, зам. кмета на града Коста Базицов, лекари и журналисти.
Снимка: авторът
Ето какво отговори д-р Тодоров на въпроси на Новите родители.
Д-р Тодоров, как най-често се заразяват децата?
Заразата може да дойде от най-различни източници – от контакт с болен и дори с такъв, който няма никакви признаци, но е приносител на инфекцията, както и от заразени с вируса предмети.
Този вирус като че ли е доста устойчив и оцелява дори в необичайни условия - на сухо, студено ...
Така е. Вирусът остава жизнеспособен върху ръцете до 4 часа, върху суха повърхност – 10 часа, близо 1 месец в хладилника при температура от минус 4 градуса, в канализацията до 2 месеца и повече. Болното дете отделя вируса 10-14 дни, а ако страда от някакво хронично заболяване, например бронхиална астма – до 1 месец. Проблемът е, че много възрастни носители на зараза нямат видими прояви, но разпространяват вируса. Опасност има винаги, и когато повече деца се съберат накуп – в детската градина, на площадката в парка.
Снимка: авторът
Д-р Тодоров обяснява как става заразяването.
Известно е, че спрямо ротавирусите няма лечение. Каква е защитата?
От 2006 г. има ваксина, а от тази година у нас тя е безплатна. Има два вида ваксини - моно и 5-валентна. Моновалентната е безплатна за родителите, но се слага само по тяхно желание. Тя не е включена в задължителния списък.
На каква възраст трябва да е детето, за да се мисли за ваксина?
Първата доза се дава на бебето в периода на първата усмивка – около осмата седмица и най-късно до 12-ата след раждането. Втората доза се дава 4 седмици след първата. А за 5-валентната има още един прием – 4 седмици по-късно.
Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари