Тези съвети биха помогнали на всяка жена, която не се чувства във форма
Снимка: Guliver / iStock
Следродилната депресия е съвременна болест – това го твърдят американски учени. От 10 до 15% от жените се сблъскват с нея, а при всяка втора млада майка с депресия тя протича в сложна форма: започва да чувства отпадналост, тъжна е безпричинно, не вижда смисъл в живота… След физиологичните проблеми на майчинството настъпват и психологически.
Но бременността и раждането са вълнуващо пътешествие и подготовката за него е необходима на всяка крачка от него.
Събрахме няколко съвета за това как да се защитаваме от стреса и да добием увереност в своя нов майчински статус. Може да ви звучат тривиално, обаче наистина помагат, при това на всяка жена, която не се чувства в най-добрата си форма.
Баланс на съзнанието
Мама ми е разказвала, че след раждането е изпитвала болезнени проблеми, докато е опитвала да си върне предишната форма. Например тези, че докато тялото се избавя от течностите, натрупани по време на бременността, постоянно ти се ходи до тоалетната; че гърдите стават много чувствителни, а хормоналните изменения рязко променят настроението.
„Ти се нагаждаш към новия си живот, новото човече в него и новото си тяло и скоро започваш да изпитваш невероятно изтощение от недостига на сън. Всичко това влияе на самочувствието и те кара да се чувстваш неуверена…“
Само че изводът, според мен, е да не се предаваме на депресарските настроения, защото сме силни по природа, а и притежаваме майчински инстинкти. Следните няколко неща също помагат да се приспособим към новия живот и да го направим по-хубав:
1. Разхождайте се – свежият въздух наистина върши чудеса! При жените, които се разхождат сред природата поне час на ден, се подобрява производителността на мозъка и се подобрява настроението, показват научни изследвания.
Облечете якето и излезте навън, за да прочистите съзнанието си.
2. Общувайте с приятели – понякога се случва да сме принудени от обстоятелствата да останем с бебето за дълго сами. Все пак, постарайте се да запазите отношенията с приятелите и познатите си, запознайте се с млади майки във вашия квартал. Това дава възможност да обсъждате своите мисли с хора, които преминават през същото, през което и вие.
Снимка: Guliver / iStock
3. Дайте си време – важно е да накарате бащата на детето да участва в грижите за него, за да имате възможност да си поемете дъх, например, да вземете дълга вана, да погледате филм, за потичате с приятелка – всичко, което харесвате, за да можете да се разсеете и освежите.
4. Обръщайте внимание на съпруга си – това е много важно в моменти, когато депресията ви кара да виждате всичко в мрачни тонове. Не забравяйте колко много се обичате и колко много можете да дадете един на друг, не допускайте в отношенията ви да се създаде пропаст само, защото сте прекалено заети, прекалено уморени или нещо друго.
Сексът след раждането е съществена част от вашето възстановяване, пък и тялото се нуждае от удоволствие.
5. Баланс на тялото – това да се чувстваш добре в кожата си е също много важно, а сред най-разпространените проблеми на младите майки е липсата на увереност в своето тяло. За разлика от моделите, които се завръщат на подиума месец-два след раждането, много жени с оплаквания от следродилна депресия не успяват да си възвърнат формите и килограмите толкова бързо и това ги кара да се чувстват отчаяни, да започват строги диети и физически тренировки.
Но на тялото му е нужно време, за да се адаптира и е най-разумно да се консултирате с лекаря си какво да направите, за да се почувствате по-добре. Бременността може да ви е променила доста, но не забравяйте, че тези промени са символ на новата ви житейска роля и на факта, че сте дали живот.
Запасете се с търпение, и както се казва, „бързайте бавно“.
6. Купете си дреха, която много, ама много ви харесва и ви отива. Тя ще повдигне духа, ще подчертае красотата ви. За да не вземете нещо, което просто ви харесва, но не е вашия тоалет, припомняме мисълта на Коко Шанел: „Разкошът трябва да бъде удобен, иначе не е разкош.“
Затова не се разделяйте с удобните джинси – най-практичната дреха във всеки гардероб. Помислете как да оформите стил, който ви отива и описва най-добре и изтъквайте новата си външност.
Снимка: Guliver / iStock
7. Ценете своята външност. Да, това е сложно, обаче постарайте се да се събуждате с чувство на радост и удовлетворение от себе си, да се уверявате в това и да се грижите за косата, ноктите и грима си – това винаги работи.
8. Хранете се балансирано. Заредете хладилника с хубави и полезни продукти и не се лишавайте от тях, защото всяка диета води до намаляване на енергията, умора, изблици на нетърпение и злоба. Не пропускайте хранене и разучете няколко рецепти, които могат да се приготвят бързо и са вкусни.
9. Спете колкото може повече. Най-известният начин е да дремвате заедно с детето. Използвайте за това всеки възможен момент – ако не можете да заспите, просто си полегнете със затворени очи, за да съхраните енергията си.
10. Съсредоточете се над своите положителни страни и черти – очи, усмивка, умението да виждате смешната страна на нещата – всичко това окрилява. Повтаряйте си, че сте красив и добър човек!
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари