Включете ги в менюто, за да сте в тонус
Зареждаща закуска. Снимка: Getty
През зимата на много хора им липсва енергия да вършат работата си ефективно и дори трудно стават от леглото. Кратък ден, студ навън, липса на витамини - всичко това се отразява на вашето състояние.
Ако коригирате менюто си и добавите правилните храни, ще забележите, че имате повече сила.
И така, кои са тези храни?
Тиква разрязана на парчета. Снимка: Getty
Есента и зимата са сезонът на тиквата и определено трябва да се възползвате от него.
Този зеленчук съдържа витамини А, В, РР, Т, С и микроелементи мед, цинк, желязо.
Тиквата също е богата на бета-каротин и пектин. Зеленчукът същевременно помага за попълване на баланса на витамини и микроелементи и подобрява чревната перисталтика.
За по-добър ефект тиквата трябва да премине минимална термична обработка. Може да я нарежете на ситно сурова за салата и да я запечете във фурната за гарнитура с малко подправки.
Разноцветни чушки Снимка: Getty
Най-голямото предимство на чушките е, че при бързо замразяване те не само не губят свойствата си, а напротив, стават още по-полезни.
Витамин С в тях не само не се разрушава, но и се увеличава 10 пъти. Ето защо, ако чушките са много скъпи извън сезона, можете да ги приготвите през лятото. Но е по-добре, разбира се, да замразите есенните чушки, които са по-дебели.
Те съдържат 40% повече витамин С от всеки цитрусов плод, така че само 100 г продукт на ден са достатъчни, за да компенсират дневното количество от този витамин.
Чушките са лесно смилаеми дори сурови, но може да ги изпечем и да ги добавяме към основни месни ястия, яхнии.
Какво означава 100 г чушки дневно? Това е една малка чушка или половин голяма. Тази порция напълно ще попълни дневната ви нужда от витамин С и ще ви даде сила.
Шипки. Снимка: Getty
Те са богати на витамини А, С, РР, Е, К, хром, манган, цинк, мед, магнезий и желязо - просто идеален вариант за чая през зимата. Ако не сте се запасили с шипки от есента, можете да ги купите във всяка аптека (и те са евтини).
10 г сушени плодове съдържат дневна доза витамин С.
За да избегнете загубата на този витамин при варене, използвайте стъклени съдове. Шипките могат да се варят не само като чай, но и да се добавят към компотите.
Сини сливи. Снимка: Getty
Сините сливи се продават в магазините и през зимата. Те са с високо съдържание на витамин С, калций, магнезий, фосфор и желязо. А пектинът в сливите подобрява работата на червата.
Ако нямате противопоказания, можете да ядете 3-4 сливи на ден, без да навредите на стомашно-чревния тракт.
Можете също така да ги приготвите на сладко и да ги добавяте към палачинки и печива.
Порция риба поддържа бодро настроение. Снимка: Getty
1-2 пъти седмично, за да поддържате тонуса си, трябва да ядете тези видове риба, които съдържат омега-3 киселини. Те са от съществено значение за функционирането на мозъка и сърдечно-съдовата система. Те участват в метаболизма и ни дават бодрост, добро настроение и сила да устоим на стреса.
Най-високите нива на омега-3 мастни киселини се намират в херинга, сардини, скумрия, сьомга и пъстърва.
Купа белени орихи. Снимка: Getty
Орехите са богати на протеини, въглехидрати и омега-3 мастни киселини. Затова поддържат метаболизма.
Ако например добавите ядки към натурално кисело мляко с горски плодове и мед, това ще бъде много питателна и ободряваща закуска.
По материали на Parents, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари