Преболедуването не създава траен имунитет
Дете, което кашля. Снимка: Getty
80 лева струва тестът за коклюш и Здравната каса на го покрива, ако детето е над 5 години. Сумата е висока за семейство с две деца, а обикновено се заразяват и двете, коментират родители. Затова и желаещите да се тестват не са много, каза медицински сестра от софийска лаборатория на Цибалаб. Тя се намира в близост до 104 училище, където един 7-и клас вече е под карантина, заради ученик, болен от коклюш.
Заради епидемичния подем на коклюша Здравното министерство взе решение бременните да се ваксинират безплатно.
„Всички бременни до 36-а гестационна седмица ще се имунизират безплатно“, каза на брифинг здравният министър Галя Кондева.
"Всеки областен център ще има имунизационни кабинети. Имаме готовност и за изнесени и мобилни кабинети. Безплатни ваксини има, те ще започнат да се поставят след празниците", добави главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Бременните е добре да се имунизират, ако са навлезли в третия триместър, тъй като в този период ще изработят антитела, които през плацентата ще преминат в плода и ще му осигурят защита през първите месеци от живота.
Титърът на тези антитела спада много бързо и затова се препоръчва имунизацията да е в края на бременността.
Заради многото регистрирани случаи на заболели във възраст до 1 година и усложненията при новородените Здравното министерство взе решение бебета да се имунизират по-рано срещу коклюш - месец и половина след раждането, а не както е заложено в имунизационния календар на втория месец .
Майка кърми бебето. Снимка: Getty
Антителата в майчиното кръвообращение са 3 пъти повече и те пазят бебето от зараза.
Когато то се кърми, голяма част от майчините антитела преминават в детето и го защитават от инфекцията. Това продължава докато навърши една година и половина, когато идва време да се направи и първата имунизация.
Нито след преболедуване, нито след имунизация се развива траен имунитет.
Имунитетът след преболедуване и след имунизация трае средно между 3 и 5 години, без значение как е придобит.
Дете, болно от коклюш. Снимка: Getty
Коклюшът е силно заразен.
Един кашлящ може да зарази 17 други, които не са ваксинирани или вече са със слаб имунитет. Заразата се причинява от бактерия, която се предава много лесно по въздушно-капков път
Тежките пристъпи на суха, "лаеща" кашлица, които често водят до повръщане, започват най-често през нощта и могат да продължат до няколко часа. Постепенно, с развитието на болестта, пристъпите стават по-чести и по-силни.
Чува се свистене, заради което се нарича още „лаеща кашлица“ или дране наподобяващо магарешки рев. Затова се знае още като „магарешка кашлица“ .
Другото популярно име на коклюша е „100 дневна кашлица“, което „разказва“ точно как протича болестта.
Пристъпите на кашлица започват около 2 седмици след заразяване и обикновено идват в резултат на силни емоции - смях, страх, вълнение, ярка светлина или силни звуци. Преди това, коклюшът прилича по-скоро на остра респираторно-вирусна инфекция и затова често се бърка.
„Дори човек да е преболедувал като дете, може пак да се зарази с коклюш. Коклюшът е сред тези инфекциозни заболявания, срещу които не се изгражда доживотен имунитет. Дори тези, които са били имунизирани със съществуващите преди 2010 година по-стари ваксини, не са защитени. А заболеваемостта у нас от 1974 година до сега се увеличава“, каза преди време проф. Йорданка Стоилова от Медицинския университет в Пловдив.
Затова, ако в семейството освен децата и възрастните кашлят повече от 2 седмици, е добре да потърсят компетентна консултация.
Веселина Мончева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари