Важно е да вземете мерки навреме, за да предотвратите неприятните последици
Причините за появата му са много и най-различни.
Снимка: Shutterstock
Понякога е трудно да разпознаете хроничния стрес, който подло се е промъкнал в живота ви (много често засяга и тийнейджърите, така че наблюдавайте порасналите деца) и е превърнал обикновената тревожност в сериозен проблем. Причините за появата му са много и най-различни. Важното е да вземете мерки бързо, за да предотвратите неприятните последици.
Ето кои са петте фази, издаващи хроничния стрес. Добре е да ги знаете, за да разпознаете признаците навреме.
Тази първа фаза започва с все по-трудното ставане от леглото и нуждата от силна стимулираща напитка (кафе или чай), за да се събудите. След това продължавате да търсите кофеин през целия ден. Следобед или към вечерта започвате да усещате умората и прибирайки се у дома, просто не искате да правите нищо друго, освен да си легнете в леглото. Нарушен е и сънят: спите все по-малко или по-неспокойно. С всеки ден кризите на умора стават по-дълги и по-изтощителни. И идва ден, когато изобщо не искате да се измъкнете от леглото.
Във втората фаза започват проблемите в отношенията с другите. Човек става подозрителен и враждебен към всички, готов е на кавги. Капацитетът за самоконтрол намалява с всеки изминал ден, а гневът се разпалва буквално от една дума или нещо въображаемо. Постепенно намаляват и социалните контакти. Засегнатият пренебрегва не само приятелите, но и най-близките си в семейството. Тенденцията да се затворите в себе си и да се изолирате нараства бързо, заедно с умората. И най-малката трудност се превръща в неразрешим проблем.
В третата фаза раздразнителността е почти постоянна, но агресията вече е насочена и към себе си. Това води до несигурност, обърканост, неспособност да се правят избори или да вземат решения. Социалните отношения продължават да се влошават, докато неспособността да се контролират емоциите се превърне в сериозен и тревожен проблем. Редуват се моменти на депресии и въодушевление. В крайна сметка човек напълно губи контрол над живота си, който вече изглежда безцелен и управляван от случайността.
Четвъртата фаза е тази на физическата болка, чрез която тялото бие алармата. Първият физически симптом е скованост на мускулите, особено във врата, раменете, долната част на гърба и цялото лице. През нощта се появява скърцане със зъби, което може да влоши позицията на зъбните дъги, или да доведе до синдром на темпоромандибуларната става, което се отразява на цялата мускулно-скелетна система. Опитите за продължителна почивка през уикенда след дълга и тежка седмица, често водят до мигрена или главоболие.
В последна фаза невидимите увреждания, трупани дълго време в организма, се проявяват със специфични заболявания, до голяма степен благоприятствани от прогресивното отслабване на имунната система: настинки, грип, язва, колит, астма, хипертония, различни сърдечно-съдови дефекти и др. Когато след това човек се отпусне за кратка почивка, в тялото настъпват бързи промени, особено хормонални, които могат да причинят потенциално катастрофални ефекти.
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
През зимата децата боледуват по-често и понякога настинката преминава в друго заболяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари