Депресията не е повод всички от сутрин до вечер да се разхождат по пижами
Снимка: Guliver / iStock
Естествено е от време на време да сме паникьосани и тревожни. Има сезони, в които сме тъжни, а лошото настроение не ни напуска от сутрин до вечер. Проблемът е, че "заразяваме" и децата със своята тревожност и безпокойство.
„Спокойствие и само спокойствие!“, както съветва Карлсон. Сещате се, за "този, който живее на покрива".
Как да се справите с мрачните емоции, съветват консултанти.
Потискането на чувствата допълнително натоварва и изнервя. Предизвиква раздразнение и агресия. Честно признайте пред детето (а и пред себе си) това, че се страхувате, че имате мрачни мисли, които ви потискат и депресират. В зависимост от възрастта на хлапето ще прецените как да говорите с него.
Пи всички положения разговорът трябва да свършва позитивно. Кажете, че имате сили да се справите, че имате изключителен шанс да сте сред любимите хора и, че е щастие в този момент, че синът/дъщеря ви са до вас и можете да си говорите и да споделяте.
Признайте си, че не не винаги сте силни. Че има такива моменти на отчаяние, когато черните мисли в главата ви вземат връх. Но има неща, които са напълно във вашата власт и е добре да се съсредоточите върху тях. Добре е детето да чува всичко това и да бъде въвлечено в общата работа и задачи.
Използмайте всики свободен момент, за да свършите нещо. Намерете време да се захванете с неща, които преди дълго сте отлагали.
На детето може да обясните, че дори Супермен от време на време сваля своето наметало и се захваща с обичайни дейности – например да си подреди бюрото,да изчисти стаята ...
Помогнете му да сортира играчките по кашони и да въведе ред.
Включете го в общото чистене на дома. Това ще намали нивото на стрес и ще разсее паниката.
Снимка: Guliver / iStock
Тъжното настроение не е повод всички да се разхождат от сутрин до вечер по пижами, а леглата да стоят разхвърлени по цял ден, готови да се пъхнем обратно. Или пък да ядем полуфабрикати, а децата денонощно да висят пред телевизора и да гледат анимационни филмчета.
Опитайте се да сложите ред в целия този хаос.
Направете весел режим на децата. Например след закуска, обявете 1 час за танци. А едва след това започнете с уроците. Задължително и за себе си направете график: кафе, гимнастика, четене.. .
Доказано е, че в стресова ситуация човек се нуждае от повече сън, за да се възстановява. Възползвайте се от почивните дни. Ако децата спят след обяд, легнете заедно с тях.
В края на краищата не се сражавате с армия от зомбита, нито трябва да се предвижвате из амазонската джунгла заедно с децата и да се храните с корени.
Сгответе нещо вкусно, четете, измислете нови игри ... Не е чак толкова лошо, нали?
Снимка: Guliver / iStock
Не четете и не ровете в интернет за новини – често ни бомбардират с апокалиптични гледки. Следете само достоверните източници, защото има доста фалшиви новини. Добре е информацията да ви носи спокойствие.
Това също помага. Не се страхувайте да правите планове за бъдещето заедно с децата: мечтайте и планирайте да отидете на море, при баба на вилата ...
Грижата за някой друг вдига настроението. Може заедно с децата да приготвите храна за баба и дядо или да напазарувате за съсед.
Може да е ново хоби, уроци по музика (вече има и онлайн безплатни) , спорт, може да шиете заедно, да правите пъзели, фигури от суралин, пана ...Имате време, имате шанс да се занимавате заедно с децата.
Възползвайте се!
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари