Те просто нямат място в съвременния свят
Снимка: Shutterstock
Кипнете вода и натопете бельото в нея; търкайте детските съдове със сода… В миналото разбиранията за дезинфекция и поддържане на хигиена са били доста по-различни от настоящето, в което има къде-къде по-съвременни и приемливи начини за чистене и стерилизиране. Някои от бабините трикове са незаслужено пренебрегвани и забравени във времето.
Например този за содата бикарбонат, която може да почиства всичко. Но има и други техники, които домакините си предават една на друга от поколения, и които са доста смешни. Преценете сами:
Проветряване на килими, възглавници и матраци
На времето, на слънце и на въздух всички настилки от жилището редовно са били просвани „за проветряване“ и за да загинат паразитите в тях. Тази техника е имала съмнителен ефект и, слава богу, че в наши дни меките тъкани са синтетични, а във възглавниците има антибактериален бамбук.
Вестници в антрето
Когато детето се прибере от двора с кални и мокри ботуши, стъпва върху тях, за да не изцапа пода и да не се образуват локви по паркета. Вестниците, настлани в коридора, обират калта и после просто се изхвърлят и заменят с нови. Е, не е никак красиво, но такава е била представата за поддържане на хигиена и чистота в дома.
Хлориране за дезинфекция
Хлорът е най-популярният дезинфектант за пречистване на вода, защото този газ убива всякакви бактерии. Той обаче е силно отровен и може да предизвика алергии, астма… Само че бабите не са си давали сметка за това и направо са благоговеели пред свойствата му.
Почистване на крушките със спирт
Днес най-много да избършем от прах полилея веднъж-два пъти годишно, но бабите са проявявали изключителна старателност и, тъй като са знаели, че електрическите крушки събират много прах, която е източник на болести, а и намалява притока на светлина, са напоявали кърпа в спирт и с нея са избърсвали всяка лампичка до блясък.
Миене на прозорците с амоняк
Амонячният разтвор кара стъклата да заблестят, а освен това бабите са знаели и за свойствата му на репелент и са твърдели, че той пъди молците и комарите от дома. По време на почистването в тези домове се е дишало трудно, но пък колко чисто става после…
Колосване на бельото
Чаршафи, покривки, даже яките на дядовите ризи – всички естествени материи в дома са бивали редовно натопявани след прането в рядка каша от брашно или нишесте и вода. След това дрехите и завивките, казват, ставали снежнобели, а въпросната субстанция не е разрешавала на петната да проникнат дълбоко в тъканта.
Днес има различни избелващи и улесняващи гладенето препарати, които са доста по-хигиенични от колосването, което е предизвиквало силно изпотяване у онези, които са имали съприкосновение с колосаните материи.
Марина Атанасова по материали на detstrana.ru
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари