Да не пушим в едно и също помещение, в което са и те, не е достатъчно
Снимка: Shutterstock
Американски учени са провели редица изследвания, които би трябвало да отговорят на въпросите за опасността от пушенето, в това число и така нареченото пасивно.
Известно е, че никотинът в тютюневите изделия вредят не само на пушачите, но и на хората, които са в близост до тях. Последните твърдения обаче гласят, че дори и да не пушим в едни и същи помещения, където има деца, това далеч не ги защитава от тютюневия дим. Заключенията са от изследване на проблемите с тютюнопушенето на Медицинския център на болницата в Синсинати в сътрудничество с университета в града.
В продължение на 16 месеца експерти изследвали салфетките, които използвали за почистване на ръцете си децата, които се лекували в детското отделение на Бърза помощ там. Всички деца имали симптоми, подобни с признаците на въздействие върху организма на цигарения дим. Отчетен е и фактора на минимум един пушещ възрастен в обкръжението им.
Оказало се, че във всички случаи по салфетките има следи от никотин. Освен това, участниците в научната група обръщат внимание на влиянието върху децата от отговорните за тях възрастни. В изследваните критерии били включени също и броя на никотинозависимите съседи, живеещите в пушачи в едно домакинство с децата и т.н.
В семействата с един никотинозависим по ръцете на децата било открито съществено високо ниво на никотин. Освен това голяма част от малчуганите нямали още 2 години, което означава, че са изложени на голям риск – върху ръцете им са открити почти по 70 нанограма никотин, а по ръцете на едно от тях – 185 нанограма. Според изследователите, една цигара е равна приблизително на 11 нанограма.
Изводът е, че никотинът полепва върху всички повърхности и влиза в пряко съприкосновение с децата, дори и да не пушите по същото време в помещението, в което са и те.
Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари