Още в 5-6 лунарен месец плода започва да „подслушва“ мама и татко и да чува звуци от обкръжението
Снимка: Shutterstock
Ембрионалният период е един от най-тайнствените етапи на бременността, в рамките на който протичат много и сложни процеси, ключови за последващото развитие на плода. Как расте бебето,
Кога започва да се формира връзката между него и родителите му
И възможно ли е възпитанието да започне още докато детето е в утробата на майката – тези и още важни и интересни въпроси бяха обсъдени по време на четвъртото онлайн издание на „Форум бременност и детско здраве“. То се проведе на 11 юли и се излъчи на живо в сайта Puls.bg.
Водещата на форума Румяна Тасева срещна зрителите с един от водещите специалисти в сферата. Д-р Мариела Даскалова от МУ-Пловдив разказа за ембрионалното развитие и неговите различни етапи. Тя обясни, че още в 5-та гестационна седмица бъдещите родители могат да чуят как бие сърцето на тяхното бебе. „В определена последователност се развиват и всички останали органи на бебето. Условно органогенезата приключва някъде към 20 гестационна седмица, но и след това протичат много процеси“, каза тя и допълни, че грижата за бебето трябва да започне много преди ембрионалния период, защото когато една жена разбере, че е бременна, то голяма част от процесите вече са се случили. Например невралната тръба е затворена. „Ето защо е нужно още преди да забременее жената да приема фолиева киселина - като профилактика на дефектите на невралната тръба“, подчерта тя.
Относно това дали възпитанието на детето може да започне още преди появата му на бял свят говори психологът от МУ-Варна доц. Диана Димитрова. Тя спомена, че още в 5-6 лунарен месец бебето започва да „подслушва“ мама и татко и да чува звуци от обкръжението, а някои сетива се развиват и още по-рано – например тактилната способност.
По думите на доц. Димитрова всичко в
Поведението на бъдещата майка може да има влияние върху развитието на бебето
„Те са свързани системи. Но въпросът е доколко стресът може да повлияе върху вътреутробното развитие на бебето, защото бебетата са изключително устойчиви на стрес? Истината е, че само много силният и хроничен стрес през цялата бременност може да има негативно отражение върху детето“, категорична бе тя.
Как родителите могат да намалят риска от стомашно-чревни инфекции при малките през лятото изясни д-р Теа Александрова от педиатричното отделение на „Пирогов“. Тя обясни, че в най-рисковата група са бебетата под 2-годишна възраст. „Те често поставят ръцете си и всякакви предмети в устата заради никненето на зъбките са особено рискови. Дори препоръката на Световната педиатрична асоциация гласи, че децата под 2-годишна възраст не бива да се водят на плаж. Причината за това е увеличеният риск от чревни инфекции, както и по-тежкото протичане при тях“, заяви д-р Александрова.
Тя спомена, че през първите две години от развитието на бебето е добре семейните почивки да бъдат на планина, вместо на море, а през лятото най-вече родителите трябва да следят поведението на детето за признаци на дехидратация. „Честотата на уринирането е водещ ориентир, а сухата кожа и напуканите устни са тревожен сигнал. Ако детето е сънливо, отпуснато, плаче без сълзи при стомашно-чревна инфекция – всичко това е знак за тежка дехидратация и показва нужда от болнично лечение“, предупреди лекарят.
Следвайки традицията си да ни среща със звездни семейства, и този път „Форум бременност и детско здраве“ насочи обектива към една двойка, която само преди месец посрещна втората си рожба – певецът Дичо и съпругата му Карина. През юни те станаха за втори път родители.
Цялото издание може да гледате тук.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари