Кога е нужна помощта на психолог
Снимка: Guliver / iStock
1 до 5 процента от децата в ученическа възраст може да развиe така наречената „училищна фобия“, според статистиката. Това състояние се изразява в панически страх и дори отбягване на сградата, в която е училището...
Науката обяснява този силен страх с „много остра реакция на отказ, невъзможност и неспособност детето дори да се прекрачи училищния праг“. Това е определението, което дава Люк Матис, председател на френската асоциация по училищни фобии, цитиран от topsante.com.
Причините могат да бъдат тормоз и проявена агресия от стана на връстници, проблеми с обучението, например дислексия, хиперактивност ....
„Фобията при децата често се маскира. Проявите ѝ могат да бъдат коремни болки, замайване, позиви за повръщане и дори пълен блокаж, когато става дума да се ходи на училище“ , обяснява Люк Матис.
Във Франция има асоциация, която обединява специалисти, които изучават и лекуват състоянието. Така че, ако детето прояви някои от тези признаци и те се повтарят многократно, не бързайте да го обявявате за мързеливец, симулант, нехранимайко и каквото и да е... Колкото и да звучи невероятно, то може да има въпросната рядка фобия.
Тя засяга не само тези, които за първи път отиват на училище, но и тийнейджъри, натрупали вече училищен стаж.
Изявява се в периода 7-14 години, когато детето е изправено пред много промени – започване или смяна на училище, промяна на социалната среда свързана с адаптация, физиологични проблеми и навлизане в пубертета ...
Как може да се преодолее
Подобно поведение от страна на детето изправя родителите пред ситуации, с които сами трудно могат да се справят.
В тези случаи е добре да потърсят консултация и помощ от психиатър или детски психолог, който може да се ориентира в причините довели до подобно поведение. Защото често става дума за емоционален преход, който детето трябва да направи и е нужно професионална помощ и прилагането на когнитивна поведенческа терапия.
Добре е да се обсъди проблема с възпитатели и учители. И, ако се налага, и емоционалното натоварване на детето е твърде голямо, то временно да се спре от училище.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари