Учените имат отговор
Снимка: Shutterstock
Бебето мига 15 пъти по-рядко от възрастните. Учените правят анализ на възможните причини и успяват да дадат три обяснения на този факт.
Бебето е с огромни очи. Всички родители са убедени в това. А учените смятат, че визуалният ефект се дължи на факта, че бебето мига рядко. Много по-рядко в сравнение с възрастните хора.
Според проучване, публикувано в BBC Mundo, на 3 месеца бебето мига с очи 15 пъти по-рядко в сравнение с възрастните.
Така, ако например възрастният затваря клепачи средно 15 пъти в минута, бебето го прави едва един-два пъти. Причините за този феномен изследва Лей Батчър от университета на Ню Йорк.
Проучването също така открива връзка между нивото на допамин – важен невротрансмитер, който влияе върху поведението, честотата на сърцебиене и на мигане.
Хора с високи нива на допамин, например тези, които са под влияние на наркотици, мигат много по-често в сравнение с останалите. А засегнатите от болестта на Паркинсон, мигат рядко, защото при тях много от невроните, които произвеждат допамин, са мъртви.
За бебета обяснението е просто – те нямат същите нива на допамин като здравите възрастни хора и затова и рядко премигват.
Другото обяснение е свързано с начина на живот.
Бебето спи почти непрекъснато през деня и не изпитва необходимест да мига, защото очите му не се нуждаят от овлажняване. Двете хипотези не се изключват взаимно.
Ученият има и трето обяснение, което е свързано със зрението на новороденото. Тъй като то все още не е напълно развито, очите имат нужда от допълнителни усилия, за да получат нужния визуален образ, подобно на възрастния човек пред екрана на компютъра. Или пък, когато той трябва да изпълнява някаква прецизна работа, която налага взиране, Известно е, че тогава човек рядко мига.
Така че, не се тревожете. Бебето мига рядко и това е напълно естествено.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари