Вещество в клетките включва режим „сън“, за да се възстановят по-бързо
Снимка: Guliver / iStock
Всеки, който е на път да се разболее сериозно, както и болните, усещат безкрайна умора, която ги тегли към леглото. Учени откриха, защо когато сме болни, искаме да спим.
Това е така, защото тялото пести енергия, за да се пребори с инфекцията, установи екип американски лекари.
Ключът на обяснението е в химичните процеси, които протичат в клетките на болния човек. А едно съединение, което отговаря за активността на нервната система, обичайно поддържа чувството за бодрост - алфалипоевата киселина.
Учени от от университета в Пенсилвания, които изучават нервната система на кръглите червеи, установяват, че един елемент може да промени отговора на целия организъм на болестта.
По време на болест клетките са в стрес. И организмът включва в действие режим „сън“ , потиска активността на нервните клетки, за да може ефективно да се възстанови от стреса. Алфалипоевата киселина – ALA стимулира предаването на сигнали и общуването между невроните при червеите.
Тази киселина помага на организма да произвежда енергия и работи като мощен антиоксидант. Тя може да лекува нервни увреждания, да помогне в лечението на черния дроб, както и да забави развитието на болестта на Алцхаймер.
Сега учените искат да проверят дали теорията, която са извлекли при наблюдение на червеите, важи и за процесите в човешкия организъм.
Възстановителната роля на съня при борбата с инфекциите е доказана преди това и при опити с плодови мушици.
Мона Василева
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари