Опроверга се отдавнашно твърдение
Снимка: Shutterstock
Въпреки че котките могат да бъдат източник на опасни микроби, учените не намериха потвърждение на данни за това, че детството в компанията на котки води до психични нарушения в по-късна възраст.
За основната опасност, която идва от пухкавите четириноги, обикновено е виновен едноклетъчният микроорганизъм Toxoplasma gondii, с който е заразена една трета от световната популация на котки. У животните този паразит живее в стомаха и се разпространява чрез фекалиите. На самите котета токсоплазмозата не носи вреда.
Но, когато попадне в човешкия организъм, се заселва в клетките на мускулите и главния мозък, като поначало не предизвиква някакви особени симптоми. Въпреки че заразата с токсоплазмоза, както показват изследвания, не протича у човека безследно.
Паразитът може да предизвика промяна в поведението, намаляване на интелекта особено у децата и дори такива психични заболявания като шизофрения. В частност, някои изследователи заявиха, че присъствието на котки у дома по време на бременност повишава риска от психични разтройства у детето в подрастваща възраст.
За да проверят така ли е в действителност, учени от Университетския колеж в Лондон анализирали данни на почти 5000 души, родени през 1991-1992 година, които са здравно наблюдавани от раждането до 18-ата им година. Изследователите разполагали и с информация живели ли са с котки майките им по време на бременността, както и после родените деца.
След като взели под внимание всички фактори, които потенциално могат негативно да повлияят на психичното здраве на подрастващите, те не намерили никаква вина у котките. "Всички стопани на тези четириноги могат да си отдъхнат - присъствието на котка в дома не представлява никаква заплаха за психичното здраве на децата", подчертава водещият автор на изследването Франческа Солми.
В същото време изследователите предупреждават бременните да продължават да избягват прекия контакт с котешки фекалии, за да не се заразят с токсоплазмоза. Научно е потвърдено, че инфектирането може да доведе до вродени аномалии у плода и други проблеми със здравето на детето.
Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари