98 държави са силно засегнати, Украйна с най-много болни
Снимка: Shutterstock
Случаите на морбили сред децата в цял свят шокиращо нарастват. 70 процента от тях са концентрирани в 10 държави.
"Тази епидемия е особено опасна за бебетата и деца, и ако продължи да се разраства безконтролно, ще има "пагубни последици", сочи световно проучване на Детския фонд на Обединените нации (УНИЦЕФ).
98 държави по света са регистрирали увеличение на случаите на морбили през 2018 г. в сравнение с 2017 г. В това число и редица страни, които смятаха, че са ликвидирали тази зараза, съобщава The Guardian.
"Това е призив за събуждане. Имаме безопасна, ефективна и евтина ваксина срещу силно заразната болест - ваксина, която всяка година е спасявала почти един милион живота и то в продължение на последните две десетилетия“, казва Хенриета Форе, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.
Бумът на заразени с морбили е регистриран не само в страни, в които има военни конфликти, където достъпът до ваксинация е затруднен, но и в развити държави, станали жертва на т. нар. антиваксинални движения.
Заразата с морбили се разпространява бързо и по-лесно от Ебола, туберкулоза или грип, атакувайки дихателните пътища. Това е особено опасно за бебетата.
Известно е, че няма специфично лечение на морбили, което прави ваксинацията животоспасяващо средство.
Сред 10-те най-силно засегнати страни са Украйна, Филипините и Бразилия.
Миналата година в Украйна са регистрирани 35 120 случая. Според правителството, още 24 042 души са били заразени само през първите два месеца на 2019 г.
Във Филипините през тази година са регистрирани 12 736 случая на морбили и 203 смъртни случая, в сравнение с 15 599 случая през 2018 г.
Надигащите се антиваксинални движения в Европа, разпространението на фалшиви новини излагат на риск живота на милиони деца и на стария континет. Епидемията от морбили днес е най-мощната от 20 години насам, алармират лекари.
Според експерти от СЗО случаите на морбили в Европа ще достигнат 60 000 тази година, и ще са 2 пъти повече в сравнение с 2017. Своеобразен тъжен рекорд за този век. Регистрирани са 72 смъртни случаи – два пъти повече в сравнение с 2017 г., съобщава The Guardian.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари