Колкото по-малко време прекарвате пред екрана му, толкова по-добре
Снимка: Shutterstock
Привързаността към смартфона може да доведе до психични нарушения - колкото по-интензивно човек го използва, толкова по-голяма е вероятността от това да разклати психичното си здраве - това заявиха учени от университета на Вирджиния, САЩ. Установена е връзка между пристрастяването към собствения телефон и синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивността (СДВХ).
Изследователите са провели експеримент с участието на студенти, които били произволно разделени на групи: в едната доброволците трябвало да включат телефона си на режим вибрация, в другата - на беззвучен режим, а в третата - със звук на максимум. След няколко седмици учените заключили: хората, които постоянно се разсейват от телефона си по-често от другите страдат от СДВХ.
Следващ експеримент бил проведен в научния музей във Ванкувър. В него участвали родители с деца. Част от тях по молба на учените трябвало да използват смартфона по време на екскурзията колкото се може по-често, а другите - да съкратят времето до минимум. В резултат най-активно ползващите смартфона заявили на финала, че излезли от музея с чувството на абсолютно безсмислено прекарване.
Учените са на мнение, че смартфоните са престанали да изпълняват основната си функция - да обединяват хората. Вместо това способстват за социалната изолация и развитието на психични нарушения, които от незначителни се превръщат в съвсем съществени.
"Колкото по-често хората общуват с телефона си и търсят информация чрез него, толкова по-малко се доверяват на непознати, както и на съседи и представители на други държави и националности", заключили учените.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари