Или защо да спим под дебели завивки
Снимка: Shutterstock
Да се чувстваме отпочинали всяка сутрин, а не само в събота и неделя - не е ли страхотно?! Да живеем пълноценно всеки ден, а не едвам да оцеляваме до сутринта след лош сън. Да си легнем в 22:00 - 23:00 часа също би ви помогнало, но Обекти.бг информира за още една добра идея, за да спим "като бебе". Дават я от Bright Side.
Колкото е по-тежко одеялото, толкова по-лесно е заспиването, установяват няколко проучвания на американски учени. Причината е проста: леките докосвания възбуждат нервната система, докато силните, но нежни, я успокояват.
Научното наименование на този процес е „стимулация от умерен натиск”. Високото налягане е подобно на масаж - то отпуска мускулите и нервите, облекчава стреса и дава усещане за комфорт. Същото усещане изпитваме, когато някой ни прегърне силно или ни потупа по гърба.
По същия начин сме се чувствали и в нашето най-ранно детство, когато родителите внимателно потупват дебелото одеяло, под което сме се сгушили.
Лекият натиск кара мозъка ни да произвежда хормона на щастието серотонин, който в тъмнината постепенно се превръща в мелатонин - хормонът, отговорен за регулиране на съня. Тежкото одеяло равномерно разпределя натиска върху всеки сантиметър от тялото ни. Мозъкът ни получава сигнал, че сме на безопасно и удобно място и можем да се отпуснем спокойно.
Ниското ниво на серотонин също е един от факторите, които причиняват депресия, безпокойство и агресивност, така че ето ви още една причина да се насладите на пълноценен сън под тежко одеяло. Подобни одеяла също се препоръчват за хиперактивни деца и деца с аутизъм.
Теглото на одеялото зависи от собствения ви вкус и тегло, но за възрастни обичайно е то да тежи от 5 до 14 кг. Това не е грешка – има дори специални одеяла с джобове с цип, където можете да поставите зърна или специални пелети. Но ако чувствате, че трудно дишате при такъв натиск, по-добре махнете част от пълнежа.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари