Потвърдена е заразата на детето от Русе
Снимка: Shutterstock
"Епидемия със западнонилска треска у нас не може да има. Всяка година се регистрират единични случаи. Страната ни е северна граница на района на разпространение на вируса на западнонилската треска. Този вирус не е характерен за нашата страна. Може в някои топли и влажни лета да се появят единични случаи, но ние не сме мястото, където това заболяване се вихри по принцип". Това обясни пред БНР доц. Атанас Мангъров, завеждащ на Детското отделение в Инфекциозна болница в София.
Комарите, които са преносители на заразата, са специфичен вид. Живеят и са разпространени в Южна Европа, в топли страни като Гърция и в Италия, където заболяването е по-характерно.
Потвърдена е диагнозата на детето от Русе. Това обаче не означава, че има опасност от епидемия.
Снимка: Стаматина Никова
„В 80-90% от случаите болестта протича без никакви симптоми. Така че вероятно има поне още 100 заразени у нас, но те не боледуват. Само при около 10% от заразените има симптоми и те са като при грип или при ентеровирусна зараза. За да се докаже, че е западнонилска треска, трябва да се направи изследване", каза доц. Мангъров.
Лечението не се различава от това при грип – лекарства за понижаване на температура, витамини, много течности. Антибиотиците не са ефективни. Дори в редките случаи на усложнения, когато се засяга централната нервна система.
Лекарят заяви категорично, че не може да се очаква разпространение на заразата у нас и препоръча хората да се предпазват от ухапване от комари.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари