Положителното мислене вече не е мит - резултатите са доказани научно
Снимка: Shutterstock
Една от 10-те Божи заповеди казва да обичаме ближния, както себе си, въпреки че още от детството ни внушават идеята, че да се обичаме е нещо лошо. Ново изследване стигна до извода, че любовта към собствения Аз съвсем не се явява признак на егоизъм, а дори е много полезно за здравето качество, съобщава medikforum.ru.
Авторите на изследването от университета в Ексетър помолили доброволци да прослушат аудозаписи, които ги карали да изпитват съчувствие към самите себе си. Само 11 минути слушане, ритъмът на сърцебиене у доброволците значително се забавил, в сравнение с другите, които слушали записи за важността на самокритиката.
Изследователите подчертават, че по-бавният ритъм на сърцебиене ни позволява да влезем в стадий на релаксация, която обезпечава най-големия шанс за възстановяване след травми и болести. В експеримента са участвали 135 студента, разделени на три групи, като всички са слушали различни аудиозаписи. Като цяло се доказва, че в групата, в която хората са обучавани да обичат себе си и да проявяват автосъчувствие, сърцебиенето се забавя средно с два-три удара в минута, в сравнение с тези, които са слушали негативните аудиозаписи.
Ако сърцето се съкращава по-интензивно, то с много по-малка ефективност изтласква кръвта в организма. А чрез кръвта тялото се храни и с кислород. С времето ритъмът на подобно сърце го лишава от достатъчно количество кислород, в резултат клетките му започват да умират, а това води до инфаркт. По-бавното сърцебиене е важно за достатъчното снабдяване на организма с кислород и за укрепване на имунната система.
Надя Горанова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари