Учените са открили необичайни струпвания на частици в амниотичната течност
Снимка: Guliver / iStock
Ново изследване сред повече от 100 бременни жени определя като възможна причина за преждевременно раждане необичайни струпвания на минерали и протеини в амниотичната течност. Откритията дават възможност да се работи в посока създаване на лечение или хранителни добавки, които да блокират подобни свързвания на молекули, за да се избегне раждането преди термина, което е една от водещите причини за смърт или увреждане при новородените деца. Преждевременното раждане се предхожда от руптура на феталните мембрани, но често без обяснима причина като инфекция или възпаление.
При много бременни жени в плацентата (преди или след термин) може да се открият калцифицирани плаки, но ролята им в преждевременното раждане не е съвсем ясна. Лидия Шуук и колегите ѝ са се прицелили в частици на калциев протеин – минерално-протеинови комплекси, които и преди са били свързвани с различни заболявания като артрит, атеросклероза и аневризми.
Учените изследвали амниотична течност и фетални мембрани от участничките в проучването, при които е започнало спонтанно преждевременно раждане. При жените с преждевременна руптура на мембраните в сравнение с тези от контролната група, преминали цезарово сечение според термина, изследователите засекли повишени нива на калцифицирани депа и намалени количества на протеин, който възпрепятства калцификацията.
Шуук и сътрудниците ѝ открили, че амниотичната течност на жените с преждевременно раждане е била лишена от важни протеини, по принцип присъстващи в нея. Освен това експеримент с изолирани частици от калциеви протеини и проби от феталната мембрана на родили преждевременно жени показва, че образуванията разрушават структурата и функцията на мембраната, което свидетелства за токсичността им.
Предстоят проучвания, които трябва да установят какво провокира образуването на такива струпвания от калциев протеин.
Източник: Science Daily
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари