В Европа се раждат все повече двойки бебета
Снимка: Guliver / iStock
Майките на 40 и повече години два пъти по-често раждат близнаци, сочи европейско проучване. И тенденцията е изразена във всички страни на Европа.
Повечето съвременни жени съзнателно отлагат майчинството си. Последиците от тази „отложена“ бременност е все по-честото раждане на близнаци, което се е увеличило 2 пъти от 70-те години насам. Това сочат резултатите, публикувани в списание Population and development review.
Две са причините за бума на близнаците. На първо място това е закъснялото майчинство, а на второ – повечето бебета, заченати с техниките инвитро или с помощта на така наречената асистирана репродукция, пише Huffington Post.
„Направихме детайлен анализ на статистиките, предоставени от различни държави, за раждането на бебета и на близнаци - двойки и тройки от 1970 г. нататък и проследихме тенденцията през 2012, 2013 и 2014 г.“, обясни проф. Гил Пизон, шеф на проучването от Националния институт по демография.
Данните, събрани от 32 страни, сочат, че след 35-годишна възраст многоплодната бременност е по-честа при жени от икономически развитите страни и то най-вече заради намесата на инвитро технологиите. Има ясно изразени различия обаче, когато сравним ситуацията в Полша, където инвитрото не е така популярно, с Нова Зеландия, в която то е често срещана практика.
Бумът на близнаци, който се наблюдава днес, ще продължи ли? Трудно е да се правят прогнози.
„Не знаем дали тази тенденция ще се задържи през следващите години, но бременността с близнаци носи риск и за майката, и за децата. И тя вече става и социален проблем“, каза Пизон пред Франс прес.
Рисковете на бременността с близнаци са добре известни – по-висока е опасността от гестационен диабет и от по-силна форма на следродилна депресия, има усложнения по време на раждане, както и опасност от преждевременно раждане, което води до отклонения в развитието на детето по-късно, пише topsnate.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари