Кога черният не е по-полезен от белия, например
Снимка: Guliver / iStock
От хляба се дебелее, черният е много по-полезен от белия ... това са част от митовете, които шведската диетоложка Мари Сител оборва.
Сител и специалисти от Института по хляба изброяват 5 популярни и широко разпространени вярвания, публикувани в Expressen.
Черен или бял – кой хляб е по-полезен
Учените отбелязват, че хлябът може да е черен, защото в него е добавен сироп. Тази добавка обаче едва ли е особено полезна. Затова теорията, че черният хляб е по-полезен, може да се окаже поредният мит. Дали действително е полезен, зависи от това какво количество цели зърна съдържа. А дали е полезен за конкретния човек, в голяма степен зависи от неговия метаболизъм.
От хляба се пълнее
Това също е мит, твърдят шведските експерти. Теглото на човек не зависи само от това, какво количество храна консумира, а и колко се движи. Освен това парче пълнозърнест хляб на закуска и обяд, поддържа дълго време чувство за ситост. Така отпада нуждата от междинни похапвания, които обикновено допринасят за нежелано натрупване на килограми.
Хлябът издува корема
Лекарите не го потвърждават. Издуването се дължи на стрес, на заседнал начин на живот, както и на индивидуална непоносимост към някои съставки на храната.
Снимка: Guliver / iStock
4. Въглехидратите на хляба са „лоши“
Това е популярно твърдение. Те обаче са жизнено необходим за образуването на червени кръвни телца както и за работата на мозъка.
Най-добрият източник на тези ценни вещества е цялото зърно. Консумацията на пълнозърнест хляб намалява колебанията на кръвната захар и така потушава пристъпите на глад и укротява вълчия апетит.
5. Сандвичът не е истински храна
Той може да е пълноценна закуска, но зависи какъв хляб сме избрали и какво сме сложили вътре. Ако хлябът е пълнозърнест, а в сандвича сложим варено яйце, авокадо, пуешко филе, спанак – той ще засити добре и ще осигури разнообразен набор от хранителни вещества. Ще засити добре и няма да се различава по хранителна стойност от закуската или обяда.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари