Австралийски учени откриха кои храни подобряват качеството на спермата и се отразяват добре на менструалния цикъл
Снимка: Shutterstock
Според Световната здравна организация безплодието засяга 48 милиона двойки или 186 милиона души по света. Лекарите се борят с невъзможността за зачеване по различни начини, а учени от Университета на Южна Австралия предлагат на всички, които искат да имат бебе, просто да преминат към средиземноморската диета. Резултатите от проучването им са публикувани в списание Nutrients.
Те доказват, че ако двамата партньори преминат на диета, предпочитана от италианци, испанци и гърци, ще подобрят плодовитостта си. Средиземноморската диета се отразява на качеството на спермата и влияе благоприятно на менструалния цикъл, което увеличава шансовете на асистираната репродукция.
„Промяната в начина на хранене преди зачеването е потенциално ефективно средство за подобряване на плодовитостта“, каза изследователят на UniSA д-р Еванджелин Манциорис. - Факт е, че различните възпаления в тялото влияят на женския и мъжкия фертилитет - в първия случай страда менструалият цикъл и процесът на имплантиране на ембриона. Във втория - качеството на спермата."
Снимка: Shutterstock
Средиземноморската диета влияе благоприятно.
Тя включва храни имат противовъзпалителни свойства, тъй като съдържат полиненаситени или „здравословни“ мазнини (екстра върджин зехтин, маслини, мазна морска риба), флавоноиди (листни зелени зеленчуци).
Количеството червено преработено месо в тази диета е нищожно. За сметка на това средиземноморската диета включва много зеленчуци, пълнозърнести храни, плодове, бобови растения, ядки и подправки.
Източниците на протеин включват кисело мляко, сирене, риба, морски дарове, пиле и яйца.
Обичайно ние консумираме храни с високо съдържание на наситени мазнини, рафинирани въглехидрати и животински протеини. Диетичните фибри, които са полезни за стомашно-чревния тракт, витамините и минералите не са достатъчни. Това провокира различни възпаления в тялото.
„Средиземноморската диета неизменно се нарежда сред най-здравословните в света. Това може да бъде решаващ фактор за двойки, които се надяват да заченат“, каза Саймън Алези, изследовател от университета „Монаш“.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари