Прости са и гениално обяснени, особено мерките на продуктите - всички ще ги разберат
Снимка: Guliver/Tristan Fewings/Getty Images
Световноизвестният готвач и баща на 5 деца Джейми Оливър се бори от много години с неправилното хранене в училищните столове във Великобритания. С критиките си той настрои срещу себе си много организации, но пък е гуру за новите родители.
Защото споделя веруюто, че да се хранят малките вкусно и полезно е лесно, стига да се спазват няколко правила, разказва deti.mail.ru и ги изброява.
Делете на 5
Главният математически закон на здравословното хранене гласи: на ден трябва да се яде 5 пъти, независимо дали е учебен или почивен ден.
Честите дребни закуски между храненето обезпечават стабилни нива на глюкозата в кръвта, пълноценно производство на всички храносмилателни ензими и равномерно приемане на питателни вещества за организма. Този режим създава правилни условия на младия организъм да се развива.
Храната да бъде разноцветна
Снимка: Guliver / iStock
Детето се нуждае от разнообразие: месо, риба, млечни продукти, ядки, сушени плодове, всевъзможни зелени храни.
Плодовете и зеленчуците трябва да бъдат с различни цветове - и това не е прищявка, а подсигуряване, че тялото ще получи целия набор от необходими хранителни вещества.
Защото в жълтите, червените, зелените и сините плодове се съдържат различни витамини и микроелементи.
Съвместявайте храненето и обучението
Докато сте на масата, разказвайте на децата къде растат морковите, защо трябва да ядат риба или извара – дори на съвсем малкото дете може да бъде обяснено просто какво яде и защо.
Например: „Това сирене на теб ти го подарява кравата. Тя се разхождала на слънце, яла е прясна тревичка и затова нейното мляко е много полезно. Ще ти даде сили и здрави кости“.
На по-големите деца може да давате някакви задачи: „За утре на обед съм замислила да сготвя яхния от алабаш. Прочети къде расте, защо е полезен и достатъчно ли съм приготвила. После ще сравним нашите изследвания.“
Обръщайте особено внимание на закуската
Това, което детето яде сутрин, определя неговото самочувствие и работоспособност през целия ден. Отдавайте предпочтение на ястия, богати на фибри, които засищат добре.
Прекрасен вариант е кашата. Освен фибри тя съдържа витамини и микролементи. Не всички деца я обичат, затова можете да я подсладите със свежи или сушени плодове. И за да си набави протеини, давайте на детето парче сирене, варено яйце или малка чаша мляко.
Рецептата на Джейми Оливър за вкусна каша с банан и канела
Продукти на 4 порции: 160 г овесени трици; 600 мл мляко; 2 банана; 30 г ядки; 0,5 чаена лъжичка канела; течен мед.
Приготвяне: Сварете овесените трици с млякото и добавете съвсем малко сол. Запечете ядките в сух тиган за 3-4 минути. Нарежете банан, сложете щипка канела и малко ядки върху кашата и залейте всичко с мед.
Нека децата следят за размера на порцията си
Разкажете на детето колко е необходимото количество храна, която е нужна за здравето на ден, научете го да определя правилно размера на порцията. Е, не е нужно да го карате да си служи с кухненски везни, естествено, вие контралирате и без друго неговия порцион, но донякъде може и то да преценява само.
Плодове и зеленчуци
Желателно е да ги консумира по време на всяко хранене. Примерни количества: плодове в количества колкото топка за тенис, зеленчуци - малко повече от плодовете, да кажем на ден 1 средно голяма ябълка/банан/праскова и 2 по-малки - киви, кайсии, шепа сушени плодове. И една купичка салата.
Млечни продукти
По чаша айрян и мляко, а също парче сирене с размер на кибритена кутийка.
Мазнини и протеини
Парче месо с размер на колода карти за игра и риба с размер на две колоди.
Кусок мяса размером с колоду игровых карточек (например, UNO) и рыбы размером с две колоды. Масло колкото пощенска марка и супена лъжица растително масло.
Въглехидрати
Пория картофи не по-голяма от компютърна мишка, макарони – колкото зеленчуците и две филии хляб.
Ако всеки ден детето изяжда тези продукти в обозначените количества, няма да възниква недостиг от витамини и полезни вещества.
Не прекалявайте със захарта
Освен разнообразно хранене, обръщайте внимание и на някои ограничения - солта и захарта наистина са нужни на организма, но с мярка.
Сол
За начало прочетете състава на купените продукти и ще се убедите, че солта присъства практически във всичко, което се предлага в магазина.
Следващата крачка е да пробвате продуктгите по време на приготвянето - преди да добавните сол. Само така можете да разберете колко сол да сложите и дали изобщо има нужда да се соли.
На децата до 3 г. им е нужен 1 грам сол, която се съдържа примерно в две парчета хляб.
Деца на 4-6 г. се нуждаят от 3 грама, на 7-10 – 5 г, а над 11 години - не повече от 6 грама.
Захар
Джейми Оливър акцентира и в книгите, и в хранителните си програми върху ограничаването на свободните захаари. Именно тези, които са в напитки, торти, сладкиши, а също и в маринати и сосове за фастфуд.
Рязкото увеличаване на нивото на глюкоза в кръвта заради захарта кара организма да трупа излишъци, които водят към напълняване и нарушения в обмяната на веществата.
Но сладостта в сушени плодове, ядки, мед и плодове е полезна, освен това чрез тях получаваме необходимите фибри и витамини.
Спорт и слънце - най-добрите подправки
Снимка: Instagram
Кисело мляко, сардина и сьомга, сирене тофу, броколи, гъби, месо, слънце и спорт - именно те помагат на нашите деца да бъдат силни и здрави.
За правилното развитие на костния апарата на малките е нужен калций (млечни продукти, броколи), витамин D (достатъчно количество слънчева светлина, а при недостиг - сьомга, дроб и яйца в менюто) и адекватно натоварване на мускулите. Физическата активност стимулира обменните процеси и кръвообращението, помага за растежа на костната тъкан.
Адаптация Марина Атанасова
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари