Учените откриха кое всъщност причинява този проблем
Снимка: Shutterstock
Застояването в седнало положение допринася значително за натрупването на мазнини в областта на ханша.
Продължителният натиск върху частите на тялото, върху които седим и лежим, води до натрупване на 50% повече мазнини в тези области, твърдят изследователи от университета в Тел Авив.
Коя е причината
Известно е, че заседналият начин на живот и липсата на физически упражнения се отразяват на теглото. Учените сега установяват обаче, че специфични клетки, преадипоцити, намиращи се повече в седалищните части, имат свойството да се превръщат в мастни и произвеждат още повече мазнини при продължителен натиск.
Научният екип изучава особености на мускулната тъкан на хора, парализирани поради нараняване на гръбначния мозък. С течение на времето изследователите забелязват, че мастните клетки „нахлуват“ в големите мускули в тялото.
Това ги подтиква да разберат как механичното натоварване може да насърчи разрастването на мастната тъкан. Учените стимулират въпросните клетки с глюкоза или инсулин, за да ги превърнат в мастни.
След това поставят клетките в специално стречинг устройство, прикрепяйки ги към гъвкав, еластичен субстрат.
Тестваната група клетки са оставени в устройството за дълъг период от време, имитирайки продължително седене или лежане, докато тези от контролната група не подлежат на процеса.
Защо се стига до натрупване на мазнини
Учените забелязват развитието на течни капчици както в тестовата група, така и в контролната. Въпреки това след две седмици в стречинг устройството тестовите клетки развиват значително повече и по-големи капчици.
Докато клетките достигнат пълна зрялост, тестовата група развива до 50% повече мазнини в сравнение с контролната.
Това означава, че дори и да се храним здравословно и балансирано и имаме изграден навик да правим физически упражнения, седим ли за дълъг период от време, ще имаме повече мазнини по седалището, коментират изследователите в статия, публикувана в American Journal of Physiology - Cell Physiology.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари