Кои са тайните места на микробите в дома
Илюстрация: Guliver / iStock
Кухненските кърпи са източник на стотици опасни микроби и могат да станат причина за инфекциозни болести. Сред тях са открити едни от най-опасните – като стафилококи, салмоненела и златист стафилокок.
Няма как кърпите да се запазят 100% чисти. Може обаче да се намали рискът, ако те се сменят всеки ден и се перат при температура 60 градуса.
Кърпите са „капан“ за много бактерии, защото всеки път, когато ги използваме, по тях попадат бактерии от нашата кожа, както и микроби от околната среда. Повечето от тях не могат да ни разболеят, защото идват от самите вас.
„Нашето тяло се е адаптирало добре и се е приспособила към микробите от околната среда“, обяснява Емили Мартин, професор по епидемиология от университета в Мичиган.
Кърпите обаче са добра среда за развитие на бактерии и микроорганизми, защото остават влажни и на топло дълго време. Те попиват много нечистотии и често стоят в някои тъмен ъгъл.
Учените изследвали бактериите в 82 кухненски кърпи, взети от различни семейства, живеещи в 5 големи американски и канадски града. С тях били бърсани ръце, чинии, плотове и всякакви повърхности в кухнята.
В 89,0% от тях учените установили колиформни бактерии, в 25,6% - златист стафилокок. Той се открива в тези кърпи, които дълго време не са били сменяни и прани.
Колиформните бактерии са от семейството на ентеробактериите, сред които се срещат най-болестотворните като ешерихия коли и салмонелата, например, обяснява Чарлз Герба, микробиолог от университета в Аризона в интервю пред Time.
Друго самостоятелно проучване преди време публикува списък с 10-те най-мръсни места в дома. Сред тях са такива, които ви се струва, че блестят от чистота – например ваната, кухненската мивка. За други, като например клавиатурата на дистанционното, на компютъра и мобилния ви телефон, вече знаем, че съперничат по бактерии с тоалетната чиния.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари