Монотонни и успокояващи практики - педагог и психолог ги изброява
Снимка: Guliver / iStock
Изпълняването на рутинни задачи овладява стреса и успокоява. Майките и бабите ни са усещали това интуитивно и са го прилагали в живота, за да получават удоволствие от всеки един момент, разказва Анна Бикова - педагог, семеен психолог, блогър, автор на поредицата „Ленива мама“ и колумнист на letidor.ru.
Нашите баби, прабаби и прапрабаби също са изживявали стресиращи ситуации, но са възстановявали хармонията си, като са прилагали инстинктивно практики – прости и повтарящи се, които успокояват. Да седнат и да бродират. Да пеят и да танцуват. Да отидат в гората и да се разхождат дълго из нея. Да събират дърва и да излеят агресията си, докато чупят съчките.
На безсъзнателно ниво тези практики могат да се предават по наследство. Човек върши подобни действия напълно ирационално, но това успокоява.
Жена прави огромна тава с баница, козунак или някакво друго ястие, изискващо търпение и майсторство. „Защо го правиш? Няма кой да го яде – и трите дъщери са на диета.“ Да, обаче тя има потребност да омеси баницата, защото това я успокоява. Така е правила и нейната майка.
Жена пее. „Мамо, не пей, нямаш нито слух, нито глас за това, фалшиво е.“ Да, обаче тя има потребност да пее, затова влиза в банята, пуска водата и пее под душа… Това е нейната релаксираща практика. Тя пее песни, които е слушала още като дете от своята майка, когато е седяла в коритцето. Майка ѝ я е къпела и е пяла.
Жена отива в спортната зала и започва да удря боксовата круша. Тя има нужда да го прави. Нейната баба се е успокоявала, като е цепела дърва за печката...
Жена плете чорапи. Никой не ги носи – няма нужда вече от тях, защото има топли мембранни обувки, има подово отопление, но тя плете, защото има нужда да плете. Така са правили майка ѝ, баба ѝ, и тя се успокоява така.
Жена отива в гората за гъби/диви ягоди/билки. Пълни чантата, обаче не обича гъби и ягоди, няма какво да ги прави, дава ги на съседката. Тя се радва, но не разбира: „Как така? Четири часа си се навеждала да ги събираш из гората, защо ми ги даваш?“ Само че не гъбите и ягодите са ценни в случая, а събирането им, защото макар и монотонно, е приятно, успокоява.
Жена сади картофи. Тя е вече много възрастна, годините ѝ тежат, трудно копае. Има трима сина и всяка пролет те започват да се чудят откъде да намерят време за градината, и, в крайна сметка, успяват да отделят няколко часа. Но все си мислят кой ще ти се занимава да вади и пренася толкова картофи, като в магазина са стотинки. Те нямат обективна потребност да копаят картофи, но майка им изпитва огромна необходимост да го прави, чувства се удовлетворена и успокоена от това.
Има нужда да копае сама, без някой да ѝ помага, има нужда цяло лято да обикаля посаденото и да маха колорадските бръмбари, да вади и почиства сама картофите, да ги подрежда. Добрите синове разбират смисъла, разбират и колко е важно майка им да живее на вилата и защо всичко това я прави по-спокойна.
Тези синове, впрочем, също понякога си мечтаят да се съберат на вилата, да се отпуснат без скайп и телефони, да си поговорят, да поработят заедно, защото, дори да не осъзнават напълно, простият труд зарежда.
Какви са вашите практики за уталожване на стреса?
Адаптация Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари