Влажна, суха, лаеща – всяка иска различен подход
Снимка: Guliver / iStock
Суха, влажна, задушаваща кашлица мъчи детето и понякога е трудно да ги различим. А от точното им определяне често зависят мерките, които родителите трябва да предприемат.
Какво да правим, когато детето кашля?
Болестта започва с хрема
Детето вероятно е прихванало някакъв вирус и първият признак е хремата. Два дни по-късно идва и кашлица. Това е доказателство, че инфекцията вече е обхванала и фаринска – ако го заведете на лекар вероятно ще сложи диагноза рино-фарингит.
И колкото по-рано вземете мерки, толкова по-успешно ще се справите с тежката хрема, която винаги слиза надолу към бронхите.
1. Започнете с най-простото
Давайте на детето да пие на често малки количества. Това улеснява секрецията. Към чая може да добавяте захар, а още по-добре мед, който „смазва“ лигавиците.
2. Добре е температурата в стаята да е 20 градуса
За да поддържате въздуха в помещението влажен, сложете върху радиаторите съд с вода. Към нея може да добавите и 4 капки етерично масло от евкалипт или мащерка, които имат успокояващо и противокашлечно въздействие
3. Лекарства
Може да дадете на детето парацетамол, но само ако температурата е висока и причинява дискомфорт – примерно главоболие.
Другото, което може да направите, е да сложите в носа капки, които да свият лигавиците и да го отпушат, за да може детето да диша спокойно.
4. Сиропите помагат ли?
Така наречените експекторанти, които се предписват обикновено за лечение на влажна кашлица, така и не доказаха своята ефективност.
Противокашлечните средства са за лечение на суха кашлица и то в случай, че заради пристъпите, детето не може да спи.
Ако вие давате такива сиропи, а кашлицата е влажна, има висок риск да влошите състоянието на детето. И да причините допълнителна инфекция на бронхите.
Когато детето започне да кашля
Ако кашлицата продължава повече от седмица, детето отделя храчки и има температура, задължително трябва да се консултирате с педиатър, защото е много вероятно да става дума за бактериална инфекция или за възпаление на бронхите.
Може да се наложи заедно с домашния режим да се дава и антибиотик, за да се ограничи инфекцията както и други лекарства, за отделните симптоми.
Без паника, ако повърне!
Ако кашлицата е влажна, има риск детето да повърне. Често се случва сутрин, след закуска. Особено, ако не може да си издуха носа и цяла нощ секретите са се стичали назад в гърлото. Кога го напъне позив за кашлица, съдържанието на стомаха изригва.
За да предотвратите това, давайте на детето да пие повече течности. Така секретите ще станат по-течни и ще се изхвърлят лесно.
Спешни ситуации при кашлица
Бронхиолит
Ако бебето ви е под 3 месеца, кашлицата е суха, а дишането му учестено и свиркащо, спешно потърсете медицинска помощ или направо го отведете в болница.
Детето вероятно има бронхиолит. Вирусно възпаление на бронхите, което обикновено зачестява от края на октомври до март. И е особено опасно за малките бебета.
Ако детето е по-голямо, не подценявайте опасността и също се консултирайте със специалист.
Ларингит
Ако детето се събуди посред нощ с лаеща кашлица, спешно потърсете лекар. Това е типичната картина на ларингита – възпаление на ларинкса, което пречи на достъпа на въздух до дробовете. Състоянеута у спешно.
Докато чакате идването на лекар, пуснете крановете на топлата вода в банята, така че се да се образува много пара и останете с детето там. Горещата пара ще помогне на детето да диша.
Източник: parents.fr, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари