Кое ги отличава и как да помогнем, обяснява американски психиатър
Снимка: Shutterstock
Ако детето-„глухарче“ невъзмутимо гледа на света, то „орхидеите“ са невероятно чувствителни към всичко, което ги заобикаля. Какво различава двата типа поведение при децата и как се справят със стреса?
Как могат да помогнат родителите разказва детският психиатър от Калифорнийския университет проф. Томас Бойс. Той изучава поведението и детската психика повече от 40 години и описва как хлапетата реагират на различни житейски обстоятелства.
„Глухарчетата“ са готови на всичко
Повечето деца, според проф. Бойс, са така нареченият тип „глухарче“.
Ако хлапето остава спокойно и невъзмутимо, каквото и да се случва около него (до известен предел, естествено), ако не се страхува от новото, с любопитство изследва околната среда и запазва относително душевно равновесие – значи е „глухарче“ . Както цветето е непридирчиво и приспособимо като плевел, и тези деца са психически устойчиви. Затова може да сте уверени, че са способни да се справят с всичко, което животът ще им поднесе.
Докато „орхидеите“ са съвсем различни. Също както нежното и изискано цвете, така и този тип деца още от самото си раждане са изключително чувствителни към околния свят.
„Орхидеите“ изключително болезнено реагират и на хубавото, и на лошото, което се случва“, обяснява проф. Бойс. Именно заради тази изострена чувствителност, свързана с биологичните особености на детето, то много трудно се справя със стресови ситуации.
„Орхидеите“ са податливи към някои заболявания
За тези хлапета стрес носят радостни събития като празнуване на рожден ден и получаване на подаръци точно както и изпит пред непознат учител.
Екипът на проф. Бой изследвал биологичните реакции и нивото на хормона на стреса – кортизол в слюнката, потенето на дланите, сърдечния ритъм, движението на очите. Така установил, че показателите при стрес са различни – при едни сърцето сякаш ще изхвърчи от гърдите, а в същата ситуация – други не реагират.
Според проф. Бойс и колегите му “орхидеите“ са не само особено чувствителни от емоционална гледна точка. Заради повишената си възбудимост, те са податливи на някои заболявания. Преди всичко към инфекции на дихателните пътища, пневмония, астми и други.
В едно семейство може да растат и „глухарчета“, и „орхидеи“
Известно е, че от това как организмът реагира на стрес, в голяма степен зависи и имунитетът. Затова при чувствителните „орхидеи“ защитните сили са слаби и те по-често стават жертва на вируси и на бактерии.
Сърдечносъдовата система на тези деца също страда, затова в зряла възраст те са склонни към хипертония и други съдови болести.
В едно и също семейство, на едни и същи родители, в един случай се ражда дете „глухарче“, а в друг - “орхидея“.
Как детето понася и се справя със стреса, зависи от много фактори. На първо място влияят генетични особености, но също така полът и редът на раждане – първо, второ, трето дете.
„Да отгледаш дете „орхидея“ вероятно е най-сложната задача. Защото родителите винаги ходят по тънка нишка. Постоянно се питат не преувеличават ли неговите преживявания, с които не може да се справи, не действат ли прибързано само и само, за да го предпазят, не го ли държат в „оранжерийна“ среда от страх като му пречат да създаде и натрупа реален житейски опит, за да може да се справя по-нататък със сложни житейски ситуации" , обяснява професорът.
Установеният ред ще помогне на детето-орхидея
Как родителите могат да помогнат на това дете да не се плаши от новото, да се развива и да върви напред?
Това в голяма степен е възможно в спокойна и подкрепяща среда.
За тези деца от огромно значение са семейните традиции и ритуали – да се спазва режим, който да се повтаря ден след ден, седмица след седмица, месец след месец.
Децата-орхидеи „разцъфтяват“, ако всяка вечер, в един и същи час виждат едни и същи хора. Такава повторяемост във всичко в дневния режим им дава чувство на защитеност и им помага да вървят напред.
Източник: choice.npr.org, адаптация Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари