И помнете – най-важното е да слушате тялото си
Снимка: Shutterstock
Коя бременна не мечтае за леко раждане? Факт е, че не всички жени са съгласни с епидуралната упойка, но има и други начини да намалите болката по време на контракциите. Ето някои от тях:
1. Подготовка
Помислете отрано какво може да ви направи спокойна и уверена по време на раждането. Стресът води до спазми на мускулите, а това увеличава интензитета на болката. Поради тази причина мнозина желаят раждане с партньор (мъж, мама или дула).
2. Позата по време на контракциите
Ако няма противопоказания, движете се по време на контракциите. В паузите между тях правете това, което ви е удобно – увиснете на врата на партньора или на облегалката на стола. Наклонът напред може много да намали усещането за болка.
Може да заемете и кучешката поза, която за много родилки е най-удобната в тези моменти.
3. Раждането права
Когато сте подпряна напред и стъпила на земята или на четири крака, раждането е много по-леко, благодарение на силата на гравитацията. Като бонус, това намалява риска от хипоксия при бебето и отделяне на ретината при майката.
За съжаление, не се практикува в повечето болници. Както има и противопоказания – по-голямо бебе, раждане, започнало доста преди термина и гестоза през последните седмици от бременността.
4. Правилното дишане
Едва ли има някой, който да не е чувал за него. Има много дихателни практики по време на раждане, но най-разпространената е да поемате дълбоко дъх между контракциите и да го изпускате бавно, когато болката започне, все едно сте локомотив – „пуф, пуф, пуф“.
5. Медитация
По време на контракции може да си затворите очите и да си представите морски вълни, растящо цвете, пясъчен часовник и златно сияние около корема ви. Добре е ако имате възможност да слушате отпускаща музика.
Помага и лека самохипноза: на ум си повтаряйте „Всичко върви добре“, „Раждането ми е леко и спокойно“.
6. Масаж
Правилният масаж, който се учи на специални курсове, стимулира родовата дейност, възстановява силите и облекчава контракциите. Може интензивно да ви масажират вдлъбнатините на кръста, гърба, шията и плещите.
7. Водни процедури
В много родилни домове има вани или поне предлагат баня с душ към стаята за раждащи. Топлият душ е особено полезен в началото и като цяло водните процедури облекчават доста контракциите, докато не изтекат водите.
Мнозина от тези, които са раждали във вода твърдят, че това е най-безболезнения и комфортен процес, несравним с класическото раждане на магаре.
8. Ароматерапия
Един от най-безопасните и ефективни естествени начини за обезболяване. Избирайте само естествени и ефирни масла, като се ориентирайте по собствените си предпочитания: миризмата трябва да ви харесва, да предизвиква приятни асоциации и да успокоява. Специалистите препоръчват масла от нероли, лавандула, роза, мента, иланг-иланг, а повече информация за различните видове и как действат точно може да намерите на balancemebeautiful.com.
Текст: Наталия Черкасова/detstara.ru, адаптация: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари